Az elmúlt hónapokban komoly megingás jellemezte az év elején szárnyaló kelet-európai részvénypiacokat, így Bulgáriában, Romániában, Ukrajnában, amelynek hátterében a vásárlási "hisztéria" lecsengése húzódott meg. Kérdés, hogy a tendencia mikor fordulhat meg.
Komoly alapkezelők közül csak néhányan fektetnek be ezen országok részvénypiacain, azok is mértékkel, amit a piac fejletlenségével magyaráznak a szakértők, nem beszélve arról, hogy az ottani cégek kapitalizációja alacsonyabb a nagyobb nemzetközi alapkezelők által elvártnál. A "helyi" lehetőségekre az ottani alapokra, egyelőre kicsi a külföldi érdeklődők rálátása ebben az egyes piacokat jellemző transzparencia hiánya is szerepet játszik. Az Erste Bank Befektetési Rt.-nél jelenleg öt román, a Bukaresti Értéktőzsdén is forgó befektetési alap érhető el, amelyek az ottani gazdaságot reprezentáló konstrukciók, s a korábbi privatizációs alapokból nőtték ki magukat. A portfóliót alkotó társaságok többségénél még az állam a többségi tulajdonos - emelte ki Zánkay Balázs, a külföldi értékpapírok üzletágának vezetője. Az elmúlt közel három hónapban mintegy 30 százalékkal esett az alapok árfolyama, amelyet egy stabilizálódás követett, ám a szakember szerint nyár végén, ősszel akár megfordulhat a trend. A román tőzsdecégek felől ugyanis fundamentális szempontból kedvező hírek érkeznek, s ha a profitjavulás tartós marad, ez az árfolyamokban is lecsapódik. Többen úgy spekulálnak, hogy Románia és Bulgária 2007. évi EU-csatlakozása érdemben kihat a tőzsdére, ám a társulással kapcsolatos bizonytalansági tényezőkről sem szabad elfeledkeznünk - mutatott rá Zánkay Balázs.
A bolgár befektetési piacon is szerény egyelőre a befektetési alapok száma és a kezelt vagyon nagysága, ám a szakemberek komoly bővülést prognosztizálnak: az ország 2007. évi európai uniós csatlakozását követően hússzoros bővülés következhet be, amelynek eredményeként a 700 millió eurót is elérheti az alapokban lévő összvagyon - derül ki a Bloomberg összeállításából. A csatlakozás első évében 500 millió euróra emelkedhet a bolgár konstrukciók eszközértéke, míg 2009-re elérheti a 700 milliót - hangzik Bulgária má-sodik legnagyobb alapkezelője, az Elena Holding elnöke, Kamen Kolcsev véleménye. A bolgár befektetésialap-piacon jelenleg tíz konstrukció található 36 millió eurós összesített vagyonnal. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.