BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Műtárgyalapok: befektetők kerestetnek

Az elmúlt két esztendőben a két legnagyobb nemzetközi aukciósháznál, a Christie's International Plc.-nél és a Sotheby's Holdings Int.-nél az aukciós bevételek 80 százalékkal nőttek, s ebben nem csekély szerepet játszottak az emelkedő árak. Ezen felbátorodva több műtárgyalap is alakult, ám úgy tűnik, a kezdeti vérmes reményeket nem igazolták az elmúlt hónapok. Legutóbb az ABN Amro Holding vallott kudarcot: a holland pénzügyi konglomerátum azzal kapcsolatos terve, hogy alapok alapja jellegű műtárgyalapot hozzon létre, naiv elképzelésnek bizonyult: mindössze egy olyan alapot találtak a piacon, amelyben fantáziát láttak. Az ABN Amro pedig úgy döntött, visszavonulót fúj, s továbbra is csak privát banki ügyfeleinek ajánlják szakembereik a műtárgyvásárlást.

A madisoni székhelyű Falk Art Managementet működtető Peter Hastings Falk American Art Fundjánál 100 millió dolláros kibocsátásban gondolkodott, amely tőkét alulértékeltnek tűnő amerikai műtárgyakba fektette volna. A kitűzött célösszeget azonban nem sikerült összeszednie, s végül 20 millió dollárra mérsékelte az alap tőkéjét. Hasonlóan cselekedett a svájci Collectors Art Fund is, amely ez év elején lépett piacra. Kezdeti tervként 200 millió dolláros tőke összegyűjtését tűzte ki, amelyet kortárs és modern darabok megvásárlására költött volna el, ám nem sokkal később már 50 millióra redukálta tőkecélkitűzését.

A London Fine Art Fund példája alighanem az üdítő kivételek közé sorolható. Philip Hoffman igazgató - aki egyébként a Christie's korábbi igazgatója volt - az alap 2004. júliusi indulását követően 10-15 százalékos profittal tudja újraértékesíteni a műtárgyakat, s ez egyúttal megfelel eredeti terveinek is. Hoffman úgy látja: a műtárgyalapok jelenleg ott tartanak, ahol az ingatlanalapok 20 évvel ezelőtt. Az első ingatlanalapra nem akadt befektető, míg a negyediket már 200 százalékkal túljegyezték - jegyezte meg Hoffman. Ezt szem előtt tartva az év végéig egy újabb műtárgyalap indítását tervezi, jövő év elejére pedig harmadik konstrukciót dobna piacra, amely kimondottan a kínai művészetbe invesztálna. (FB)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.