Korábban az ékszerbecsüskurzusokra általában a megszerezhető papír miatt jelentkeztek az emberek, hiszen a kilencvenes évektől rendelet írja elő, hogy csak úgy működhet ékszerbolt, ha becsüs is van az alkalmazottak között. Manapság azonban egyre többen az itt megszerezhető tudást értékelik inkább. A legkeresettebb ma is az ékszerbecsüs- és drágakő-meghatározó kurzus - ez adódhat a már említett rendeletből is -, de egyre több az érdeklődő a festmény-, a bútor-szőnyeg, műtárgybecsüsi, numizmatikai tanfolyamokon is. A hallgatók életkora a frissen érettségizettektől a ráérő nyugdíjasokig váltakozik. Van, aki egy új szakmáért vállalkozik a tanulásra, van, aki a lakását akarja átrendezni, és nem akar csak mások véleményére hagyatkozni, s persze olyan is akad, aki azt akarja megtudni, mit érdemes megvenni az aukciókon, a piacon, vagy éppen arról akar megbizonyosodni, hogy korábban jól vásárolt.
Becsüstanfolyamokat jelenleg négy cég szervez Budapesten. A piacvezető a Victoria Gem Oktatási és Piacszervező Kft., majd a BÁV, a Práter Utcai Kézműipari Iskola és a Genius Art Kft. következik. A Victoria kínálja a legteljesebb spektrumot: náluk festménybecsüsi, ékszerbecsüsi, drágakő-meghatározói, bútor-szőnyeg becsüsi, műtárgybecsüsi tanfolyamra is lehet jelentkezni, mint ahogy a BÁV-nál is. A Práter utca és a Genius Art viszont inkább az ékszerbecsüsképzésre specializálódott. A jelenlegi kínálat nagyjából kielégíti a keresletet, hiszen évente 250-300-an jelentkeznek a négy iskolába, ennek több mint fele a Victoriához iratkozott eddig. A jelentkezők több mint 60 százaléka az ékszerek, 15 százaléka a festmények iránt érdeklődik. Mind a négy iskola szerepel az Országos szakképzési jegyzékben, így államilag elismert szakképesítést adnak a kurzus végén sikerrel vizsgázóknak. Indulnak tanfolyamok vidéken is, Szegeden, Debrecenben, esetleg Miskolcon, de csak ha van kellő számú érdeklődő. Ez 5-6 évente szokott megtörténni.
A tanfolyamok általában, szakterülettől függően, 140-220 órásak, és gyakorlati és elméleti képzést egyaránt magukban foglalnak. A tananyag változatos, és a speciális tudáson túl átfogó művészetismereti képet is ad. Tanulnak például művészettörténetet, megismerkednek a festészet, az ötvösség, az üveg, a bútor, a kerámia, a porcelán, a fegyverek történetével, de van grafika-, szőnyeg-, drágakő- és óraismereti előadás, stílus- és ipartörténet is. Tanulmányozzák a különféle képzőművészeti eljárásokat, a restaurálás, sőt a hamisítás technikáit. A kurzusokat szervező cégek egymásra licitálva igyekeznek megszerezni a legnevesebb szakembereket, így a hallgatók igazán jól járnak, hiszen mind a négy iskolában kiváló szakemberek tanítanak. Talán ezek a nevek jelentik a legnagyobb reklámot a tanfolyamoknak, hiszen a sok évtizedes tapasztalatot szerzett specialisták nemcsak elméleti órákat tartanak, hanem a gyakorlatban is megmutatják mindazt, amit lehet. Tanít itt művészettörténész, igazságügyi festményszakértő, etnográfus, geológus-mineralógus, műkereskedő, ötvös, drágakő- és ötvösszakértő, iparművész, régész, numizmatikus, üvegművész, történész, grafikus, restaurátor, órás, közgazdász, jogász, vámszakember és becsüs is.
A keresett gyakorló becsüsök szaktudása annyira naprakész, összetett, friss és gyorsan változó, hogy sehol a világon nem oktatják tankönyvből ezt a mesterséget, hanem folyamatosan változó, bővülő, általában az oktatók által összeállított anyagokból. A leendő ékszerbecsüsök általában helyben tanulnak, oktatóik az iskolába viszik a köveket, ékszereket, de a többi szakmánál a gyakorlati oktatás általában az aukciósházakban és a múzeumokban zajlik, hiszen csak ezeken a helyeken vizsgálhatnak meg a diákok például egy gótikus szentségtartót, vagy tanulmányozhatják a Munkácsy-képek és Munkácsy-hamisítványok közötti különbségeket. Ezeken a helyeken a legújabb technikai eszközök segítségével is megtanulhatják kiszűrni a hamisítványokat, utánzatokat, a silány, értéktelen darabokat. Kézbe vehetnek, közelről tanulmányozhatnak olyan iparművészeti remekeket, grafikákat, festményeket, amelyek legfontosabb kincsei, emblematikus tárgyai, képei nemcsak galériáknak, hanem akár egész korszakoknak is. Műtárgyvédelmi, jogi, vámügyi, vámjogi, kereskedelmi és vállalkozási ismeret ugyancsak szerepel a tananyagban, és a hallgatók a magyar műtárgypiac működéséről is átfogó képet kapnak.
Indulnak három hónapos intenzív és hét végi tanfolyamok is, hiszen a jelentkezők nagy része dolgozik, de azért még mindig a klasszikus, két féléves, heti legalább kétszeri iskolai elfoglaltságot adó tanfolyamok a legnépszerűbbek. A jelentkezés feltétele mindenhol a középiskolai vagy szakirányú végzettség, de a becsüsképzésre iratkozók majdnem 70 százaléka egyetemet végzett, sok közöttük a művészettörténész, ipar- és képzőművész, s egyre gyakrabban jelentkeznek közgazdászok, jogászok, üzletemberek is a tanfolyamokra. Takács József, a Victoria Gem ügyvezető igazgatója szerint lassan kialakul Magyarországon is a szakemberek mellett az a réteg, amely biztonsággal tájékozódik bármely aukción, galériában, régiségkereskedésben, használtcikk-piacon, és jó szemmel választja ki a sok kedves haszontalanság közül a valóban értékes műtárgyakat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.