BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Előtérben az alternatív termékek

Az Absolute Return Fundot, azaz abszolút hozamú alapot 2000-ben a részvénypiaci lejtmenet hívta életre a fejlett tőkepiacokon. A befektetők ugyanis az alapkezelőktől azt várták el, hogy egy ilyen értékpapír-piaci környezetben is megtalálják azt a piaci szegmenst, ahol hozamot lehet elérni, s ezzel párhuzamosan az alapkezelők is kezdtek leszokni róla, hogy benchmarkot alkalmazzanak.

A banki betéti kamatok lemorzsolódásával párhuzamosan a magyar befektetők is kénytelenek a nagyobb kockázatvállalás és erőteljesebb diverzifikáció mellett magasabb hozamot nyújtó befektetések felé nyitni - hangsúlyozzák a hazai piaci szereplők. Svájcban például a megtakarítások 15-20 százaléka alternatív befektetési termékekben található, Magyarországon azonban ez szinte a nullához közelít - fogalmazott Sárándi Ákos, a Credit Suisse Asset Management értékesítési vezetője. Ebbe a körbe tartozik az abszolút hozamú alap is, amely egy újabb eszközt jelenthet a diverzifikáció felé. A kereslet akkor nőhet meg az alternatív termékek iránt, amikor a kötvény-, illetve pénzpiaci alapok jelenleg még vonzónak tűnő visszamenőleges hozamai is apadni kezdenek - fogalmazott Móricz Dániel, a Concorde Alapkezelő portfóliómenedzsere.

Teljesen változó, hogy az abszolút hozamú alap milyen hozamcélt tűz ki maga elé. A sokrétűség a hazai piacon is fellelhető, hiszen van példa konzervatívabb konstrukcióra, de kockázatosabbra is. A CSAM legújabb konstrukciója, a Credit Suisse (CS) BUBOR Plusz Alapokba Befektető Befektetési Alap magánbefektetőknek készült "B" sorozata BUBOR+1 százalékos hozamcélt határozott meg - a minősített befektetők által megvásárolható "I" sorozatnál ez BUBOR+1,6 százalék -, azaz a befektetőnek 7 százalék körüli hozamra lehet kilátása. (A két sorozat között egyébként az alapkezelési díj tekintetében is van eltérés, a "B" sorozatnál ez 0,7, az "I"-nél 0,1 százalék.) A várható hozam jóval vonzóbbnak tűnik, mint a hazai kötvénypiac 2006. évi kilátásai - magyarázta Sárándi Ákos. A CS szakemberei ugyanis a mostaninál jóval nagyobb volatilitással és alacsonyabb hozammal számolnak, s a jövő év végére várt kamatemelés miatt véleményük szerint a MAX éves teljesítménye nem fogja elérni az 5 százalékot. A Credit Suisse BUBOR Plusz Alapokba Befektető Befektetési Alap száz százalékban a jelenleg 1,3 milliárd eurós nettó eszközértékű CS Target Return Euro alapjába fekteti pénzét, míg az euró/forint kitettséget lefedezik. A külföldi alap portfóliójában közép-európai, fejlődő országokbeli, vállalati, átváltható és úgynevezett high yield kötvények találhatók. Az átlagos hátralévő futamideje mínusz kettő-plusz négy év között mozoghat (a negatív hátralévő futamidő stratégia több mozgásteret enged egy olyan kamatkörnyezetben, mint a jelenlegi).

A Concorde VM Abszolút Származtatott Befektetési Alapja infláció felett 5-10 százalékos többlethozamcélt tűzött ki maga elé. Ekkora hozamra van igény, ráadásul a befektetőnek azon sem kell törnie a fejét, hogy milyen jellegű befektetési termékbe fektesse megtakarítását - indokolta lépésüket Móricz Dániel, a Concorde Alapkezelő protfóliómenedzsere. A piaci átlagot meghaladó kockázatot hordozó pozíciókat kizárólag igen vonzó hozampotenciál esetén hajlandó felvenni az alapkezelő, így ha nem látnak kedvező befektetést, úgy inkább alacsony kockázatú eszközökbe fekteti a jegytulajdonosok pénzét. Ez az alap kezdeti időszakára is jellemző, hiszen mint Móricz Dániel rámutatott: óvatosan indítanak, az elején rövid távú állampapírokba fektetik a vagyont. Az alapkezelő short pozíciókat is felvehet, így akár egy lejtmenetben lévő piacon is van lehetőség profitszerzésre.

S miben lát jelenleg fantáziát az Aegon és az MKB hozammaximalizáló alapja? A 2003 decemberében alakult, jelenleg 1,7 milliárd forintos vagyonú Aegon MoneyMaxx Express Alapjánál a tudatos befektetési politika eredményeként alacsony szinten van a hozamok szórása. Az alap favoritja jelenleg a dollár és az európai részvények. Az MKB Hozamvadász Alap - amely ez év májusában alakult, s több mint 2,4 milliárd forintos a nettó eszközértéke - a legnagyobb felfutást a technológiai szektortól várja az elkövetkező egy-két évben. A részvények zöme jelenleg amerikai papírokban található, míg az alapnak van ázsiai, európai - azon belül magyar - részvénykitettsége is. (FB)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.