BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pénzügyi vásár lesz novemberben Budapesten

Az OTP Alapkezelő mint a legnagyobb hazai vagyonkezelő fontosnak tartja és kötelességének érzi, hogy hozzájáruljon a hazai pénzügyi kultúra fejlesztéséhez. Egy érdekes kezdeményezés felkarolásával új lehetőséget teremt a befektetések, ezen belül különösen az értékpapíralapok iránt érdeklődők számára, hogy részletesebben megismerkedhessenek a különböző befektetési eszközökkel, termékekkel. Főszponzorként segíti a Tőke Tanácsadó magazin szervezésében november 5-6-án megrendezendő Tőke pénzügyi vásár 2005 kiállítást, ahol a látogatók első kézből tájékozódhatnak arról, mit kínál ma a magyar befektetési piac számukra.

Az OTP Alapkezelő támogatja az új kezdeményezést, amellyel új lehetőséget teremtene a befektetések iránt érdeklődők számára

Az idei év első háromnegyedében az értékpapíralapok a rendkívül kedvező kötvény- és részvénypiaci körülmények révén kiemelkedően teljesítettek. A kedvező hozamok új befektetőket is vonzottak: az alapokban kezelt vagyon 76 százalékkal nőtt. Az elmúlt néhány év tapasztalatai alapján azonban sokakban felvetődik a kérdés: hogyan reagálnak a befektetők a piaci környezet megváltozásakor?

Különösen aktuálissá teszik a kérdést az elmúlt hetek, napok eseményei. A kötvénypiacok hozamnövekedéssel reagáltak a költségvetési hiány mértékéről napvilágra kerülő adatokra, a hiányszámok utólagos korrekcióira és az euró bevezetésének időpontja körüli bizonytalanságra. A forint gyengült, az utóbbi néhány napban pedig a Budapesti Értéktőzsdén a részvényárfolyamok is jelentősen csökkentek.

A változások kedvezőtlen hatása természetesen azonnal érezhető a kötvényeket és részvényeket tartalmazó befektetési alapok árfolyamának alakulásában. Vajon az alapok befektetői milyen lépéseket fontolgatnak, amikor hosszú hónapok kiemelkedő hozamai után egyszer csak megfordul a trend? Vajon kivonják-e befektetett pénzüket, vagy éppen most növelik, esetleg átcsoportosítják más eszközökbe?

A válasz ott keresendő, hogy az ügyfelek az alapok befektetési jegyeinek megvásárlása előtt megfelelő termékinformációhoz jutnak-e, mennyire ismerik meg az egyes befektetési alap típusokat, tudják-e, hogy milyen típusú alapokba mikor és milyen időtávra érdemes befektetni ahhoz, hogy a mostanihoz hasonló árfolyam-ingadozások ne okozzanak számukra jelentős eltérést hozamelvárásaiktól.

A Budapesti Értéktőzsde nemrégiben sajtótájékoztatót tartott, amelyen ismertették egy március-április folyamán ezerfős mintavétellel végzett felmérés tanulságait. Többek között az derült ki, hogy átlagosan évi 1-2 órát töltünk pénzügyeink tudatos tervezésével. Talán nem tartjuk elég fontosnak, vagy talán úgy érezzük, nem áll elég információ a rendelkezésünkre, pedig pénzügyi ismereteink bővítésével, a befektetési eszközök megismerésével megtakarításainkat sokkal hatékonyabban kamatoztathatjuk. Hiszen a befektetések legfontosabb alapelve, hogy mindig az eltervezett befektetési időtávnak leginkább megfelelő eszközt válasszuk ki, így optimalizálható az elvárt hozam és a vállalt kockázat aránya.

Azért, hogy minél több leendő és aktív befektető alaposabban tájékozódhasson a megtakarítások hatékony elhelyezésének lehetőségeiről, az OTP Alapkezelő mint a hazai vagyonkezelési és alapkezelési piac legnagyobb szereplője, elsőként karolta fel a Tőke Tanácsadó magazin ötletét egy pénzügyi vásár létrehozására. Az OTP Alapkezelő - együttműködve az OTP Bank Private Banking üzletágával - főszponzorként segíti a Tőke pénzügyi vásár megrendezését 2005. november első hétvégéjén Budapesten, az ELTE új Egyetemi Kongresszusi Központjában.

A pénzügyi vásárok gondolata nem új, Nyugat-Európában már szokványos a hasonló kiállítások megrendezése. Magyarországon is voltak már eredményes kezdeményezések egyes termék- vagy szolgáltatáscsoportok megismertetésére a szélesebb közönség számára, gondoljunk csak a lakásvásárok sikerére. Nehezebb azonban pénzügyi szolgáltatásokat hasonló körülmények között bemutatni, hiszen a termék itt kevésbé látható, megfogható, ám egy pénzügyi vásár mégis kitűnő alkalom nagyszerűen a befektetésekkel kapcsolatos ismeretek terjesztésére.

A befektetési alapok forgalmazása ma még szinte kizárólag banki csatornákon keresztül történik, az ügyfelek személyesen csak bankfiókokban tájékozódhatnak vásárlás előtt. A befektetési alapok Nyugat-Európában már tömegterméknek számítanak, Magyarországon azonban egyelőre szűk az a befektetői réteg, amely ismeri és megfelelően használja is ezeket az egyébként valóban nagyszerű és hatékony termékeket. A bankfióki tájékoztatás tehát kulcsfontosságú, de a tanácsadás és a befektetési döntés akkor igazán hatékony, ha az ügyfél már pénzének befektetését megelőzően megfelelő információkhoz juthat.

Mivel a befektetési alapok esetében a Nyugat-Európában már nagy hagyományú, személyes kapcsolattartásra és tanácsadásra épülő ügynöki típusú értékesítés nálunk még csak bontogatja szárnyait, az ügyfelek személyesen például a pénzügyi vásáron juthatnak majd hasznos információkhoz. Persze ne feledkezzünk el a sajtóról, szakkönyvekről és az alapkezelők kiadványairól, honlapjairól, de a befektetők számára nyilván kényelmesebb és hatékonyabb a személyes konzultáció. A pénzügyi vásárnak épp ez a legfontosabb célja, hiszen itt a kiállítók szakemberei minden kérdést helyben megválaszolnak, és talán a körülményekből adódóan a leendő befektetők is aktívabban érdeklődnek, jobban megnyílnak.

A befektetők tehát sok újat tanulhatnak. Megkérdeztük a főszponzor OTP Alapkezelőtől, vajon a kiállítók is kaphatnak-e új információkat a pénzügyi vásárra látogatóktól, hiszen a látogatói, befektetői visszajelzések nagyon hasznosak lehetnek a kiállítók számára. Megkérdezhetik a pénzügyi vásár látogatóit arról, mit tartanak fontosnak megtakarításaik befektetésekor? Milyen hosszú befektetési időtartamban gondolkoznak? Vállalnának-e mégis valamennyi kockázatot, ha az hosszabb távon magasabb hozammal párosulhat? A válaszok segíthetnek a termékfejlesztések során, de arról is képet adhatnak, vajon a befektetők helyesen használják-e a már piacon lévő termékeket - válaszolta Szalai Sándor, az OTP Alapkezelő vezérigazgatója. Az OTP Alapkezelő is szeretne élni a lehetőséggel, hogy megkérdezze a látogatókat, vajon ismerik-e a befektetési alapokat, ha igen, mi a véleményük és milyen elvárásaik vannak. A látogatóktól, mint elsődleges forrásból kapott véleményeket kiegészítve a másodlagos forrásból - a piaci statisztikákból - kapott információkkal, összefoglaló képet kaphatunk a befektetői igényekről.

Ha elemezzük az év eddig eltelt időszakának piaci folyamatait, akkor megállapíthatjuk, hogy az ügyfelek döntő többsége abszolút kockázatkerülő - emelte ki Szalai Sándor, s mint hozzátette: igaz ez a piac egészére ugyanúgy, mint az OTP értékpapíralapok ügyfelei esetében. A piaci növekedést a legalacsonyabb kockázatú pénzpiaci alapok és a szintén alacsony kockázatú kötvényalapok állományának növekedése generálta. A növekedésben ugyan szerepet játszott a kötvényalapok kiemelkedő hozama, de a nettó pénzbeáramlás is jelentős volt. Ugyanakkor egy nagyon kedvező részvénypiaci környezetben sem nőtt kiemelkedően a részvényalapok vagyona, a növekedésben nagyobb szerepe volt árfolyam-növekedésnek, mint a nettó pénzbeáramlásnak. Nőtt viszont az elmúlt egy-két év piaci újdonságai, a garantált alapok vagyona, hiszen egyre több ilyen terméket bocsátanak ki az alapkezelők. A piaci növekedés tehát úgy következett be, hogy nettó pénzáramlás főleg az alacsony kockázati szintű termékekbe volt. A pénzügyi vásáron felmérhetjük, vajon mi az oka ezeknek a befektetői preferenciáknak, és a véleményeket, visszajelzéseket felhasználhatjuk leendő új termékeink tervezése során - mutatott rá Szalai Sándor.

A kérdésre, miszerint számítanak-e közvetlen pénzügyi eredményekre a vásár hatására, a vezérigazgató úgy válaszolt: Természetesen nem gondoljuk azt, hogy a részvétel eredménye azonnal mérhető lesz az alapjainkba áramló többletvagyon nagyságán. Inkább azt reméljük, hogy minél többen eljönnek majd, olyanok is, akik már ismerik a befektetési alapokat és olyanok is, akik még nem. Szeretnénk, ha Magyarországon is fokozatosan teret nyerne a hoszszú távú megtakarításokban gondolkodás, az öngondoskodás elve. Ha az ügyfelek a fejlett piacok gyakorlatának megfelelően elkezdenének hosszú távra befektetni, a csökkenő kamatkörnyezetben mindenképp nőne a részvényeket tartalmazó alapok súlya és új, innovatív termékek jelenhetnének meg a piacon. Gondoljunk csak az utóbbi 1-2 év újdonságaira, a garantált alapokra. Ha a látogatók számára szolgálhatunk olyan új és hasznos információkkal, amelyek által rávilágíthatunk a megtakarítások fontosságára és lehetőségeire, akkor máris sokat tettünk a hazai pénzügyi kultúra fejlesztéséért. Azért, hogy ez valóban így legyen, minden kedves érdeklődőt meghívunk a Tőke pénzügyi vásár 2005 rendezvényre 2005. november 5-6-án. A rendezvény színhelye az ELTE Egyetemi Kongresszusi Központ (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/a). A belépés díjtalan. Örömmel adunk felvilágosítást az OTP Értékpapíralapokról, valamint igyekszünk megválaszolni minden olyan kérdést, amely befektetési alapokkal vagy akár általánosságban a befektetésekkel kapcsolatos - mondta Szalai Sándor.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.