BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Régi mesterek parádéja Bécsben

A régi képektől a bútorokon, dísztárgyakon át az ékszerekig terjed a Dorotheum e heti aukciósorozatának kínálata. A festményfelhozatalban a szokottnál is erősebb az itáliai iskolák mezőnye.

Ma délután négy órától üveg- és porcelántárgyakkal, köztük a meisseni, bécsi, berlini, koppenhágai és más híres manufaktúrák alkotásaival indítja őszi aukcióshetét a bécsi árverező ház. Holnap fél háromtól középkori, reneszánsz és barokk szobrok kerülnek terítékre, köztük egy 15. század végi genovai Szent György-relief és egy vélhetően Antonio Rossellino által 1465-70 körül készített trónoló Madonna. Este öt órától azután rajzokra és akvarellekre licitálhatunk: az árverés sztárdarabja a neves osztrák biedermeier művész, Peter Fendi A tejeslány című zsánerképe lesz (becsült ára 50-60 ezer euró).

A hét minden bizonnyal legnagyobb bevételt hozó eseménye a szerdai régi festmények aukciója lesz. A bő 400 tétel között mintegy másfél száz itáliai képet találunk; köztük a legmagasabbra (120-160 ezer euróra, azaz 30-40 millió forintra) taksált alkotás Francesco Guardi velencei látképe. A kisméretű, 30-szor 21 centiméteres vászon - amely a capricciók, tehát valós részletekből összeállított képzeletbeli tájkompozíciók közé tartozik - a szakértők szerint 1785 körül készülhetett. Szintén hat számjegyű eredményt érhet el a 16. századi Bartolommeo da Brescia o Olmo Salvator Mundi-ábrázolása és a 18. századi milánói Giacomo Ceruti (il Pitocchetto) Koldusa. Tintoretto, Giovanni Paolo Panini, Luca Giordano, Francesco Solimena vagy éppen Giandomenico Tiepolo képeire szintén licitálhatunk.

A németalföldi anyagból kiemelkedik a két antwerpeni festő, Paul de Vos és Jan Wildens által készített Paradicsomi tájkép (120-160 ezer euró); a korban szokásos munkamegosztásnak megfelelően Wildens a háttérben feltűnő tájat, míg de Vos az elő- és középteret kitöltő, paradicsomi bőségű állatseregletet festette meg. A tájképek sorában szerepel egyebek mellett Pieter de Molijn és Herman Saftleven, a virágcsendéletek között Elias van den Broeck és az ifjabb Jan Brueghel egy-egy remekműve, míg a népi zsánerképek sorában a műfaj egyik klasszikusának, Adriaen van Ostadénak két jellegzetes munkáját csodálhatjuk meg. A holland csendéletek kedvelői Pieter van Berendrecht, Pieter Claesz és mások kitűnő vásznai közül válogathatnak. A németalföldi mezőnyben szereplő legnagyobb név Pieter Paul Rubensé, igaz, a Herkules harca a nemeai oroszlánnal című tábla csupán a mester műhelyének alkotása, és ennek megfelelően 20-30 ezer euró körüli áron kelhet el.

Magyar vonatkozású az eperjesi születésű, majd Londonba elszármazott Bogdány Jakabnak és műhelyének két, madaras csoportképe (14-18, illetve 6-8 ezer euró), valamint az a 18. század eleji vászon, amelynek ismeretlen alkotója Meskó Jakab udvari tanácsost örökítette meg magyar viseletben. A török elleni felszabadító háborúk témája több alkotáson - így Georg Philipp Rugendas és Simon Johanes van Douw munkáin - is megjelenik, és egy ehhez kapcsolódó kultúrtörténeti érdekességet is találunk az anyagban: a 19. század elejéről származó céltábláról van szó, amely egy kardot rántó török harcost ábrázol.

A régi festmények után csütörtökön bútorokat és dísztárgyakat, majd pénteken ékszereket árverez a Dorotheum.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.