Pénteki kommentárjában a Goldman Sachs londoni befektetési részlege "rossz hírnek" nevezte a magyar jegybank szempontjából az áprilisról előző nap közzétett bérkiáramlási adatokat, amelyek a ház szerint "egyértelműen nem összeegyeztethetők" a 3 százalékos hosszú távú inflációs céllal. Jóllehet az adatsorban "sok a zaj", de úgy tűnik, hogy továbbra sincs valós lassulás a bérfolyamatokban; a bérinfláció visszagyorsulása a viszonylag kedvező márciusi szintről negatív a kockázati prémium és a befektetési eszközök - különösen a kötvénypiac - árazása szempontjából, áll a GS londoni elemzésében.
A cég továbbra is negyed százalékpontos emelést vár hétfőre, és még egy hasonlót ezután - vagyis összesen még fél százalékpontos szigorításra, majd ezen a szinten maradó kamatra számít -, de pénteki előrejelzésében megjegyezte, hogy a legutóbbi béradatok növelik az e prognózist terhelő, felfelé mutató kockázatokat. Pénteki kommentárjában a Dresdner Kleinwort, a Dresdner bankcsoport londoni befektetési részlege is tett óvatos utalást a 9 százalék feletti emelés lehetőségére.
A ház londoni elemzői szerint is a Monetáris Tanács hétfőn 8,75 százalékra emeli az alapkamatot, és ezután - a forint erősödése, valamint a továbbra is lanyha gazdasági növekedés miatt - egyes tanácsi tagok esetleg szigorítási szünetre tehetnek utalásokat. A Dresdner szerint azonban valószínűbb, hogy a testület többsége inkább az óvatosságot pártolja majd, és 9 százalékon fog tetőzni a jelenlegi szigorítási ciklus. A ház londoni előrejelzése szerint a 9 százalék elérése után várható a szünet, de lehetséges további kamatemelés is, ha a politikai környezet romlik, vagy jelentős romlás következik be az inflációs kilátásokban, például további olajár-emelkedés vagy áfa-emelés miatt.
A 9 százalékon túli kamatemelés valószínűsége azonban a Dresdner Kleinwort szerint jelenleg alacsony, tekintve a változatlanul gyenge gazdaságot. A Dresdner londoni befektetési részlege már előző nap, az áprilisi béradatok után is jelezte, hogy nem tartja kizártnak a 9 százalék feletti kamattetőzést Magyarországon, de a széles konszenzus a Cityben egyelőre 9 százalékos tetőzés, és utána sok elemző viszonylag gyors enyhítést jósol éves távlatban.
A Merrill Lynch befektetési csoport londoni részlegének pénteki előrejelzése szerint például - jóllehet ez a ház is 9 százalékon valószínűsíti a kamatcsúcsot a jelenlegi pénzügypolitikai ciklusban - 2009 végére 7,50 százalékra süllyed vissza az MNB alapkamata. Az MTI-nek Londonban nyilatkozó felzárkózó piaci elemzők - arra a kérdésre, hogy a forint folyamatos erősödése nem csökkenti-e a hétfői kamatemelés esélyét - egyöntetűen azt mondták: a forint ereje tényező lesz a Monetáris Tanács döntésében, de nem az egyetlen, és nem is a legerősebb. Az egyik megkérdezett elemző úgy fogalmazott: ha a mostani erősödési folyamat már egy hónapja tartana, a fordíthatna a hétfői döntésen, egyelőre azonban rövid távú jelenségről van szó.
A Cityben mindazonáltal vannak olyan vélemények, hogy a folyamat tartós marad. A Goldman Sachs heti felzárkózó piaci elemzéseinek legújabb kiadásában megerősítette azt a várakozását, hogy tizenkét havi távlatban a forint 225-ig erősödik az euróval szemben.
A GS londoni elemzői szerint azonban valószínű, hogy az euróövezeti jegybank (EKB) retorikájában az előző MNB-ülés óta bekövetkezett kemény fordulat - Jean-Claude Trichet EKB-elnök erős utalást tett egy júliusi kamatemelésre - hatással lesz a magyar jegybank döntéshozóinak gondolkodására. Ha az EKB júliusban tényleg emel - ami "most már valószínűnek tűnik" -, azzal szűkülne a hozamelőny, ami - minden más körülményt változatlannak véve - további szigorítás felé nyomhatja a magyar jegybankot, jósolják a Goldman Sachs londoni elemzői, akik szerint Magyarországon a forintárfolyam a legfontosabb változó az infláció szempontjából.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.