A szokottnál is óvatosabban kell terveznie annak, aki most gondolkodik deviza alapú kölcsön felvételén: a forint ugyanis minden, ebből a szempontból releváns fizetőeszközzel szemben több éves csúcsok közelében mozog.
A devizahiteleknél még mindig domináns svájci frankkal szemben az év eleje óta csaknem kilenc százalékot javított a hazai deviza, így az árfolyam 141 forint környékén mozog a bankközi devizapiacon. Pedig az év elején nem tűnt úgy, hogy különösebben szép idők elé néznének a svájci frankban eladósodott ügyfelek: március végén még emelkedett, és a 170-es szintet is ostromolta a kurzus, amire legutóbb fél évvel korábban akadt csak példa. Április eleje óta viszont meredeken zuhan az alpesi deviza forinttal szembeni árfolyama, ami néhány hónap alatt – csak az árfolyamváltozást figyelembe véve – 15 százalékkal apasztotta a havi törlesztőrészleteket.
A lakossági ügyfelek körében feltörekvő devizának számító japán jennel szemben még többet javult a forint pozíciója. A mostani, 1,36 körüli árfolyam több mint 12 százalékkal jobb az év elejinél,ami mindenképpen kedvező hír mind az OTP Bank Világhitelét, mind a K&H jenhitelét választott ügyfelek szempontjából.
Vékonyodó banki könyvek
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint májusban 214, áprilisban pedig 181 milliárd forintnyi devizahitel-állomány tűnt el a pénzügyi szolgáltatók könyveiből a forint erősödése miatt, és az első öt hónap összesített mérlege is 130 milliárdos mínuszt mutat. Ebből a szempontból a forint júniusi mozgása sem segítette a hitelintézeteket: az euróhoz képest újabb 2,17, a svájci frankkal szemben pedig 1,97 százalékot javított a hazai fizetőeszköz, ami a teljes devizahitel-állományra vetítve újabb, nagyjából 80 milliárdos kiesést jelenthet.Érdekes, hogy arányában legkevesebbet az euróhoz képest erősödött a forint december óta, hiszen a keddi, 231 körüli árfolyam „mindössze” 8,7 százalékkal jobb az év véginél. Az euró ugyanakkor nem túlságosan kedvelt pénznem, ha hitelfelvételről van szó: a lakossági ügyfeleknek nagyjából 100 milliárdnyi kölcsönét tartják nyilván közös devizában, ami nem egészen egy százalékos szeletet jelent a teljes hiteltortából.
A forint jó szereplése tehát mindenképpen megfontoltságra kell, hogy ösztönözze a potenciális hitelfelvevőket, hiszen további, érezhető erősödésre alig lehet számítani, a korrekció esélye viszont egyre nagyobb. Ráadásul az elemzők is meglehetősen megosztottak a hazai fizetőeszköz további várható szereplését illetően: egy részük szerint tartósan fennmaradhatnak a jelenlegi szintek, más részük viszont már 245-250 forintos euróval számol decemberre.
Azt persze nagyon nehéz meghatározni, hogy csak az árfolyam lehetséges mozgására gondolva mekkora összeget érdemes tartalékolni a családi költségvetésből: hüvelykujj-szabályként viszont elég annyi, hogy a most megállapított törlesztőrészlethez képest 20-25 százalékos „ráhagyás” már elég lehet a legtöbb, váratlan piaci fejlemény kiküszöbölésére. Ez praktikusan annyit jelent, hogy ha most 40 ezer forintos törlesztőrészletet állapít meg a bank frissen felvett hitelünkre, akkor havi 50 ezret elkülönítve nem érhet különösebb kellemetlen meglepetés.
Az árfolyam ugyanakkor nem minden: tekintettel arra, hogy a devizahitelek sűrűn – három, illetve hat havonta – átárazódnak, a nemzetközi kamatkörnyezet és azon keresztül a forrásköltségek alakulása is nagyban befolyásolja a törlesztőrészletek mozgását. Ebből a szempontból viszont nem egyértelműen kedvező a helyzet: bár a legutóbbi jegybanki nyilatkozatok - a viszonylag jó inflációs kilátások miatt - visszafogottabbak voltak a szokásosnál, a kamatemelés lehetőségét hosszabb távon egyik jegybanknál sem lehet kizárni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.