Az előzetes piaci és elemzői várakozásoknak megfelelően, hétfői ülésén nem változtatott a jegybanki alapkamat 8,5 százalékos szintjén a Magyar Nemzeti Bank pénzügypolitikai testülete.
Christian Keller, a Barclays Capital befektetési bankcsoport londoni felzárkózó piaci stratégiai részlegének közgazdásza a döntés után az MTI-nek úgy fogalmazott: olyan tetőzésről van szó, ahonnan "nincs gyors csökkenés".
Keller szerint ugyanis egyelőre az infláció jelentősebb lassulása sem várható, azzal együtt sem, hogy a drágulási ütem is valószínűleg már tetőzött, és hamarosan kedvező bázishatások lépnek be például az élelmiszer-komponensben.
A Barclays Capital elemzője ebben a helyzetben leghamarabb 2009 első negyedének végén tartja valószínűnek az első MNB-kamatcsökkentést.
Hasonló előrejelzést adtak hétfőn a Dresdner Kleinwort befektetési csoport londoni elemzői.
A ház saját számítási módszere szerint a forintárfolyam-változások inflációs átszűrődési rátája Szlovákia után Magyarországon a legmagasabb a térségben, és mivel a forint az elmúlt három hónapban csaknem 10 százalékot erősödött az euróval szemben, e felértékelődés - ha tartós marad - enyhíteni fogja az MNB által a középtávú inflációs nyomással kapcsolatban táplált aggodalmakat.
Másrészről azonban a béremelkedés üteme változatlanul jelentősen meghaladja a termelékenység növekedését, ami középtávú inflációs kockázatot jelent. Emellett a befektetői hangulat is megszenvedheti, ha "a kormányra nehezedő populista nyomás miatt" romlik a költségvetési teljesítmény, vagy a hatóságok mégis az inflációs cél felülvizsgálatáról döntenek (amit a londoni Dresdner-elemzők valószínűtlennek minősítettek).
Mindent egybevetve a Dresdner Kleinwort azt jósolja, hogy hosszabb ideig a jelenlegi szinten marad a jegybanki kamat. A ház szerint ezt az előrejelzést a múlt havi monetáris tanácsi ülés jegyzőkönyve is megerősíteni látszik.
A cég londoni elemzői "érdekesnek" nevezték, hogy a múltkori ülésen a testület megosztottnak látszott az olajár-kiugrást spekulatív tényezőnek látók, és így kivárást szorgalmazók, valamint azok között, akiket aggaszt az olajár azonnali átszűrődésének lehetősége az inflációba és az inflációs várakozásokba.
Az MTI által a hétfői MNB-kamatdöntés előtt kérdezett londoni elemzők többsége úgy vélekedett, hogy a forint meredek erősödése és a vártnál jobb legutóbbi inflációs adat véget vetett a magyar jegybank kamatemelési ciklusának. A Cityben a Monetáris Tanácsának hétfői ülésére előzetesen már senki nem várt kamatemelést, és megjelentek az első - igaz, távlati és óvatos - kamatcsökkentési jóslatok.
Módosította eddigi magyarországi kamatpálya-előrejelzését a például a Goldman Sachs pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege is, amely korábban a legagresszívabb kamatemelési jóslatokat adó citybeli házak között volt.
A GS londoni elemzői a múlt héten közölték: a cég, amely eddigi prognózisaiban három hónapon belül 9 százalékon tetőző MNB-kamatot várt, most már nem számít további pénzügypolitikai szigorításra.
Hozzátették ugyanakkor, hogy szerintük a kamatcsökkentéshez is "viszonylag magasan van a léc": az MNB nem akarná veszélybe sodorni "frissen kivívott hitelességét", és a forint is most már stabilizálódni látszik.
A Goldman Sachs ennek alapján rövid távon nem vár kamatcsökkentést sem, hacsak a forint nem erősödik 220-225 környékére. A GS jelenleg érvényes alapforgatókönyve éves távlatban valószínűsíti a 225 forintos euróárfolyam elérését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.