A többiek: Bank of America, Citigroup, JPMorgen fejenként 7 milliárd dollárt dobnak bele a közös alapba, amely a likviditást hivatott biztosítani a pénzpiacon. Összesen 70 milliárd dollárral épülhet fel az alap, amelybe beszáll még a Barclays, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Merrill Lynch és az UBS is.
Az eddig ismert hitelpiaci veszteségek világszerte elérték az 511 milliárd dollárt. A legjelentősebb veszteségeket a Citigroup könyvelheti el (55,1 milliárd dollár) valamint a Merrill Lynch (55,2 milliárd). Európában az UBS a rekorder 44 milliárd dollárral.
A Bear Stearns bezuhanást követően most a Lehman Brothers került csődbe, de elemzők szerint sokkal több bank húzhatja le a rolót. Az egyik neves amerikai közgazdász (Nouriel Roubini) szerint akár még 200 bank is csődbe juthat az idén. A Fed közben kétségbeesetten igyekszik javítani a bankok likviditásán. Minapi nyilatkozata szerint az amerikai központi bank szerepét betöltő intézménynél már részvény formában is lehet tartalékot képezni.
Az még elválik ez hosszú távon mennyire jó ötlet, hiszen a nemzetközi részvénypiacon ma több mint 4 százalékos veszteséget könyveltek el átlagosan a nagy mutatók.
Közben a Bank of America bejelentette, hogy a bajba jutott Merrill-t felvásárolja 44 milliárd dollárért (vagyis nem sokkal kevesebbért, mint amennyit a bank tavaly nyár óta elvesztett). A Merrill árfolyama a múlt héten egyébként 35 százalékot esett. Ez pánikot keltett el az európai részvénypiacon is.
Az EKB sem tehetett mást, minthogy sürgős intézkedés bejelentésével próbálta lenyugtatni a kedélyeket: a bank korlátlan mennyiségben nyújt hitelt a kereskedelmi bankoknak egynapos futamidőre az irányadó rátával egyező kamatláb mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.