BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bernanke: nem lesz könnyű a kiút!

Ben Bernanke, az amerikai szövetségi tartalékbank-rendszer (Fed) elnöke keddi írásában nem ígért könnyű kiutat a pénzügyi válságból, de arról biztosította olvasóit, hogy az amerikai kormánynak minden eszköz rendelkezésére áll a hatékony és erőteljes reagáláshoz.

Ezeket az eszközöket felhasználva emelni lehet a pénzintézetek tőkeszintjét, helyre lehet állítani a bizalmat a hitelpiacokon és a vállalatok finanszírozási forrásai is bővíthetők lesznek. Az amerikai gazdaság rugalmasságával és erejével vissza lehet állítani a gazdaságot az élénk növekedési pályára - foglalt állást Bernanke a The Wall Street Journalban közölt cikkében.

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke leszögezte: a kormány lerakja a felépülés alapjait. Szerinte a történelemben a kormányok eddig többször későn avatkoztak be a súlyos pénzügyi válságok idején, "de most szerencsére nem ez a helyzet". A szakember biztatónak ítéli, hogy globális válasz születik a nemzetközi méretű krízisre.

A The New York Times című lap cikkében üdvözölte a 250 milliárd dolláros közvetlen banki tőkeinjekció tervét, azt, hogy a pénzügyminisztérium "bátor döntéssel" banki részvénypaketteket vásárol a hitelpiac kiolvasztására. Kifogásolja ugyanakkor, hogy az adminisztráció csak "passzív befektető" szerepet tervez, vagyis nem kíván beleszólni a pénzintézetek irányításába. Az újság szerint ha nem is arra van szükség, hogy a kormány irányítása alá vonja a bankokat, legalább le kellene váltania azokat az igazgatótanácsi tagokat, akik a jelenlegi zűrzavar kialakulásáért felelősek.

A liberális lap arra is felhívta a figyelmet: a banki részvényvásárlások közepette ne feledkezzen meg Paulson pénzügyminiszter arról az eredeti tervéről, hogy a kormányzat felvásárolja a bankok beragadt, rossz termékeit. A The Washington Post szerkesztőségi cikkében figyelmeztetett: miközben Washington összehangolni látszik lépéseit az európai stabilizációs stratégiával, az amerikai bankrendszer eltérő az európaitól. Az amerikai bankstruktúra sokkal hatalmasabb és szerteágazóbb még a britnél is, ezért egyedi megoldásra van szükség, nem jelenthet megoldást néhány nagy bank részleges államosítása, ahogy arról Londonban döntöttek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.