Az elmúlt hetekben megtépázott gazdaságú Izland külügyminisztere Ingibjorg Solrun Gisladottir tegnap egy helyi lapnak azt nyilatkozta, hogy az ország levonja a tanulságokat a bankrendszer csődjéből, és mihamarabb az euró térséghez, sőt a teljes jogú tagsághoz szeretne folyamodni.
Egyelőre a kis északi ország - amelynek összlakossága 300 ezer fő - Oroszországtól és a Nemzetközi Valutaalaptól kap segítséget, hogy kievickéljen az ország történetének talán legsúlyosabb pénzügyi válságából. Ma kezdte meg az izlandi delegáció a tárgyalást Moszkvában a 4 milliárd eurós orosz segélycsomagról. Az ország bankrendszerét gyakorlatilag államosítani kellet, miután a külső kötelezettségeik elérték a 61 milliárd dollárt, amely az ország gazdaságának a 12-szerese.
Ma újraindították a kereskedést az október 9-e óta zárva tartó reykjaviki tőzsdén. Az ország vezető indexe, az OMX Iceland azonnal 77 százalékot zuhant, ami nem meglepő, hiszen a kosár túlsúlyát tette ki a három államosított nagybank (Landsbanki, Glitnir, Kaupthing Bank). A hazai belső kamatláb eközben óriási emelkedésbe kezdett 15,5 százalékon van a mutató, vagyis ma már közhely Izlandon, hogy csak külföldi devizában érdemes hitelt felvenni, a hazai koronától inkább szabadulnának az emberek. A korona árfolyama a múlt héten olyan mértékben zuhant, hogy az euróhoz kellett kötni, de a devizapiacon egyszerűen figyelmen kívül hagyták a jegybanki akciót, amit 2 nap múlva fel is függesztettek. Az euróért 131 koronát szeretett volna - rögzített árfolyamon - fizetni a jegybank, de 173 korona alatt alig akadt vevő a pénzre. Azóta ismét 150 koronánál mozog az árfolyam.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.