Sem az amerikai 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomag elfogadása, sem az európai kormányok és jegybankok összehangolt lépései nem tudták megnyugtatni a piacokat: továbbra is likviditásszűke van a pénzpiacokon, a hitelpiac befagyott, a tőzsdék pedig folytatták a mélyrepülést.
A hitelezést könnyítő, a recessziót megelőző összehangolt lépésként a fejlett piacok jegybankjai - köztük az amerikai Fed, az Európai Központi Bank és a Bank of England - csökkentette alapkamatát. Az Európai Unió 20 ezerről 50 ezer euróra emelte a magánbetétek garanciáját, és több ország bejelentette, köztük Magyarország is, hogy ezen felül is teljes körű állami garanciát vállal a banki betétekre.
Magyarországon az állam korlátlan garanciát vállalt a banki betétekre, az OBA által garantált betétbiztosítás összege 6 millió forintról 13 millió forintra nő. Az uniós pénzügyminiszterek azt is kinyilvánították, hogy folytatják a bankrendszer szempontjából fontos pénzintézetek támogatását. Mindezek ellenére a pénzügyi válság már a reálgazdaságban is kezdi éreztetni hatását, ennek első jelei, hogy számos autógyártó cég bejelentette: a keresletcsökkenés miatt visszafogja gyártását, és emiatt hosszabb-rövidebb időre leállítja a termelését.
Magyarországon a General Motors szentgotthárdi gyárában is átmenetileg szünetel a motorgyártás. A magyar piacon a vezető részvények mindegyike jelentős eséssel zárta az elmúlt hetet, a legnagyobb vesztes az OTP volt. A heti forgalom közel 200 milliárd forintot ért el, míg az előző héten 115,6 milliárd forint értékben születtek üzletek. A forgalom 70 százalékát az OTP papírok adásvétele adta, a Mol 14 százalékkal, a Magyar Telekom 5 százalékkal, a Richter közel 9 százalékkal részesedett. A kis és közepes papírok is estek, az árfolyamváltozásukat tükröző BUMIX index értéke 413 ponttal, 20,48 százalékkal 1.604 pontra süllyedt.
Az OTP árfolyama 2.700 forinttal, 42,86 százalékkal 3.600 forintra zuhant. A pénzügyi felügyelet piacbefolyásolás gyanújával vizsgálatot indított egy OTP-részvényekre született ügyletkötés miatt. Csütörtökön, közvetlenül tőzsdezárás előtt az aznapi forgalom 10 százalékának megfelelő, 3.855 forint árfolyamú eladási ajánlat megkötése következtében az OTP részvények árfolyama aznap 14,33 százalékot esett.
A kötés előtt 4.500-4.900 forintos sávban mozgott az OTP részvények ára. Piaci pletykák szerint a megbízás Londonból jött, ahol elterjedt, hogy állami segítséget kap a bank.
A híresztelést minden magyar hivatalos szerv cáfolta, az OTP Bank pedig spekulációnak minősítette. A bank vezetői megerősítették, hogy az OTP pénzügyi helyzete stabil. A pénzintézet másnap több mint 3,6 millió darab saját részvényt vásárolt a tőzsdén, hogy támogassa a papír árfolyamát.
A Mol részvények ára 3.850 forinttal, 25,08 százalékkal 11.500 forintra esett. A Mol a horvát INA olajtársaság 47,15 százalékát szerezte meg, miután a lezárult nyilvános vételi ajánlat során a részvényesek 22,15 százaléknyi INA-részvényt ajánlottak fel.
A Mol és a horvát kormány a jövő hét elején folytatják a tárgyalásokat az INA további privatizációjáról. A Magyar Telekom 99 forinttal, 12,42 százalékkal 698 forintra csökkent. A Richter volt a legstabilabb, mindössze 105 forinttal, 0,33 százalékkal gyengült, 31.645 forinton zárt pénteken. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis ára 2.390 forinttal, 19,37 százalékkal 9.950 forintra esett vissza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.