BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Simor: Magyarország nem Izland, bár kicsi!

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, Simor András határozottan visszautasítja azokat a feltételezéseket, amelyek szerint Magyarországot ugyanolyan állami csőd fenyegeti, mint Izlandot. A jegybank elnöke a Der Standard osztrák napilap hétfői számában megjelent interjúban közölte, hogy ez az összehasonlítás nem állja meg a helyét, a "két ország vonatkozásában csupán annyi a közös, hogy mindketten kicsik".

Véleménye szerint Magyarországot most azért minősítik magas kockázatúnak, mert a politikusok 2001 és 2006 között felelőtlen politikát folytattak. Túl sokat költöttek, és a választóknak betarthatatlan ígéreteket tettek. Ennek az lett az eredménye, hogy 2006-ban a költségvetési deficit elérte a kilenc százalékot. Egyébiránt ez akkor még nem bolygatta fel a piacot, a befektetőknek a szempillájuk sem rebbent. Most azonban probléma, és a kormány reagált is rá - mondta, felsorolva az intézkedéseket.

A jegybank elnöke nagy gondnak nevezte, hogy az ország a kialakult feltételek miatt, más államoktól eltérően, nem engedhet meg magának egy konjunktúraprogramot. A költségvetés nincs abban a helyzetben, hogy a piacot ösztönözze - magyarázta. - Ez kihat a bővülési várakozásokra is. Az egyetlen mód a helyzet kezelésére, hogy versenyképesebbé tesszük a gazdaságot és rugalmasabbá formáljuk a munkaerőpiacot. Megjegyezte, hogy "szeretnénk az állam szerepét visszaszorítani a gazdaságban".

Szavai szerint ez egyfelől a kiadások szűkítését, másfelől az adók mérséklését jelentené. Ez nem fog tüstént megtörténni, de nincs más út a növekedés helyreállítására a jelenlegi körülmények között - tette hozzá. Kifejtette, hogy Magyarországon nincsenek rossz hitelek, mint az Egyesült Államokban, ahol a bankok alacsony jövedelmű adósoknak nyújtottak hiteleket, és mivel az ingatlanpiac konjunktúrája miatt az árak az égig szöktek, a kölcsönök nem voltak kellőképpen biztosítva.

Magyarországon ezzel szemben nem volt ingatlanboom, az árak stabilak maradtak, sőt visszaestek. Ráadásul a magyar bankok olyan hiteleket nyújtanak, amelyek átlagosan a biztosítékul szolgáló fedezet 70 százaléka körül mozognak - mondta Simor András. - Még ha a forint árfolyama tovább romlik is, és az adósok egyre kevésbé tudják törleszteni a tartozásukat, a hitelezők biztonságban vannak. A magyar bankok számoltak ezzel a kockázattal devizahiteleiknél, és eleve így alakították ki ajánlatmodelljeiket.

Arra kérdésre, hogy a magyarországi zavarok milyen mértékben érinthetik az osztrák bankokat, az elnök kijelentette, hogy "csupán annyit mondhatok: ha húsz éven át nyereségre tettek szert, most képesek lesznek néhány évet kisebb profittal is átvészelni".

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.