A döntés részleteiről később részletes tájékoztatást is ad a jegybank, a lépés valószínűleg a szintén most megjelent inflációs jelentés kedvezőbb pályája támasztotta alá. Az október 22-ei 300 bázispontos, rendkívüli emelés óta volt 11,5 százalék az irányadó ráta, amelyet még a pénzügyi rendszer megingása, és a forint elleni várható támadás kényszerített ki.
A kötelező tartalékrátát egyúttal az eddigi 5 százalékról 2-re csökkentette az MNB, ami szintén jelentős monetáris lazításnak számít.
A Monetáris Tanács a következőkkel indokolta döntését:
Az elmúlt hónapokban a nemzetközi pénzügyi rendszert megrázó válság alapvetően változtatta a meg a magyar gazdaság pályáját. Az elkövetkező időszakban mind a gazdasági növekedés, mind az infláció számottevően alacsonyabb lehet a korábbi várakozásoknál. A gazdaság átmeneti visszaesése, majd enyhe élénkülése mellett az infláció a monetáris politika számára releváns horizonton jelentős mértékben a 3 százalékos cél alá kerülhet.
A globális kockázatvállalási hajlandóság visszaesése és a likviditás szűkülése elkerülhetetlenné teszi a magyar gazdaság külső finanszírozási igényének további csökkenését, ami a hazai gazdasági szereplők kiadásai és jövedelmei közötti rés záródásán keresztül valósulhat meg. Különösen nehézzé teszi az alkalmazkodást, hogy a pénzügyi válság következtében az ország legfontosabb külkereskedelmi partnereinek növekedése is számottevően lelassult, így a külföldi és belföldi kereslet korrekciója párhuzamosan zajlik.
A nemzetközi és a hazai konjunkturális kilátások romlása az infláció pályájában is jelentős elmozdulást eredményez a korábbi várakozásokhoz képest. A belső kereslet gyengülése mellett a világgazdaság felől érkező, az olaj-, nyersanyag- és élelmiszerárakhoz köthető inflációs nyomás érdemi csökkenése is gyorsabb dezinflációhoz vezet.
Egy hónappal ezelőtt – az általános kockázatvállalási hajlandóság visszaesése, a globális likviditás szűkülése és az ország külső adósságának finanszírozhatóságát illetően felmerült bizalmatlanság közepette – a forint árfolyamára a fundamentálisan indokolható mértéket jóval meghaladó leértékelődési nyomás nehezedett. A rendkívüli helyzetben a Monetáris Tanács 2008. október 22-én az alapkamat 300 bázispontos emelése mellett döntött, a pénzügyi közvetítőrendszer stabilitásának megőrzése, a tőkekiáramlás és a leértékelési várakozások további erősödésének megfékezése, valamint a forint elleni spekuláció megdrágítása érdekében.
A Nemzetközi Valutaalappal kötött megállapodás valamint a tervezett költségvetési kiigazító lépések csökkentették az ország külső adósságának finanszírozási kockázatait, ami növelte a monetáris politika mozgásterét. A Monetáris Tanács ezért az alapkamat csökkentése mellett döntött. További csökkentések előtt akkor nyílik tér, ha a tőkeáramlások folytonosságát és a pénzügyi közvetítő rendszer stabilitását övező kockázatok mérséklődése folytatódik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.