A lépéssel sokat civilizálódott az ország, végleg magunk mögött hagyhattuk az össznépi trükközést - legalábbis annak egy fajtáját: nem kellett már az egész családnak autóba ülnie az ausztriai hűtővásárláshoz. Mindez azonban nem egy hirtelen váltás volt, hanem hosszú fejlődési folyamat eredménye – emlékszik vissza Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, aki jelentős eredményként értékeli, hogy ebben a folyamatban egyszer sem kellett visszafelé lépni.
Az előkészületek
Lázasan végezte a kormány az utolsó simításokat 1995 novemberében a következő év elejétől életbe lépő devizatörvényen – derült ki a Világgazdaság 1995 november 3.-i cikkéből. A részleges konvertibilitást megalapozó intézkedés célja az volt, hogy integrálják Magyarországot a nemzetközi pénzügyi rendszerbe, ami elengedhetetlen volt ahhoz, hogy felvételt nyerhessünk a fejlett országokat tömörítő OECD-be. Ebben a körben még csak a folyó fizetési (a külkereskedelemmel és a jövedelem-átutalásokkal kapcsolatos) tételeket liberalizálták. Már akkor a pénzáramlás nagyobb fokú szabadságát sürgette a nemzetközi szervezet, például az akkor 800 dolláros turistakeret eltörlését, és a külföldiek részvényvásárlásra- és kibocsátásra való felhatalmazását. A teljes konvertibilitás csak jóval később, 2001-ben jött létre, ekkortól már a tőketételek mozgására vonatkozó korlátozások is megszűntek.
Az országgyűlés november 7-én fogadta el végül a törvényt, amely egyben zöld utat nyitott a forint IMF VIII. cikkelye szerinti konvertibilitás deklarálása előtt – írta Világgazdaság 1995 november 8-án. Az értékpapír-műveletek azonban továbbra is szigorú devizahatósági ellenőrzés alatt maradtak, amivel a „forró pénz” beáramlását igyekeztek a törvényhozók megakadályozni. Megnyílt azonban az út a külföldiek ingatlanvásárlása előtt, bár ez nem terjedt ki a termőföld-vételre, amely egyébként azóta is a tiltólistán szerepel.
Bankkártyás kérdések
A forintalapú bankkártyák külföldi használatával kapcsolatban ugyanakkor már a liberalizáció életbe lépése előtt is voltak aggodalmak – adott hírt a Világgazdaság 1995. november 10-én. Az az apróság, hogy valamennyi, korábban itthon kibocsátott kártyán ez állt: „csak Magyarországon érvényes”, csak technikai akadályt jelentett. A külföldi használattal kapcsolatban azonban az is felmerült, hogy csak bizonyos limitösszeg megléte fölött engedélyeznék az ilyen műveleteket, ami mutatja, hogy mennyire gyerekcipőben járt még a nemzetközi pénzügyi elszámolás rendszere. A bizonytalanság ellenére azonban már akkoriban is nagy ugrásra számítottak a bankok a kártyaigényléseket illetően. A következő években be is igazolódott a várakozásuk: a liberalizációt követően hihetetlen gyorsasággal terjedt a plasztik alapú fizetés a lakosság körében.
Lapozza fel a Világgazdaság 1996. január 2-i számát is
Érdekesség, hogy a devizahatóság, vagyis a Magyar Nemzeti Bank számára biztosította az új devizatörvény az utólagos ellenőrzés jogát arra nézve, hogy a kártyát külföldön a törvényeknek megfelelő módon és célokra használta-e tulajdonosa. Az ellenőrzés mikéntje ekkor még nem volt tisztázott, de szúrópróba-szerű kontroll tűnt a legkézenfekvőbbnek. Ebből adódóan a külföldi vásárlások számláinak öt évre történő megőrzését javasolták a bankok, hasonlóan az adóbevallásokhoz. Az is sokat elárul az akkori pénzügyi fejlettségről, hogy mindössze hét hazai intézet bocsátott ki addig bankkártyát, köztük a mára már megszűnt, vagy átalakult Postabank, Dunabank vagy IBUSZ Bank. A piacvezető már akkor is az OTP volt.
A valuta-kivitelhez addig szükséges valutalap megszűnéséről számolt be a Világgazdaság 1995 december 29-i száma. Január elsejétől már 1250 SDR, akkori árfolyamon 1875 dollárnyi külföldi pénzt lehetett egyszerre beváltani, és 50 000 forintig igazolás nélkül lehetett kivinni azt az országból, efölött pedig az útlevél felmutatása – vagy a számának bemondása – alapján kiadott, 90 napig érvényes engedélyhez volt kötve az ügylet. A szabályozás külön kiemelte, hogy a kiruccanás során megmaradó valuta szabadon hazahozható, sőt, devizaszámlán elhelyezhető.
Utóélet
Az új szabályozás életbe lépését követően az IMF hivatalosan is deklarálta a forint konvertibilitását, habár a külföldi kártyahasználat technikai feltételei még nem voltak teljesen biztosítva. A kártyacseréket csak 1996 január elején kezdték meg a kereskedelmi bankok – írta a Világgazdaság 1996 január 3-án.
A Bokros Lajos pénzügyminiszter vezette magyar delegáció ezzel a fontos lépéssel a háta mögött kezdhette meg a csatlakozási tárgyalásokat az OECD-vel. Mindez sokat javított Magyarország külföldi megítélésén is, a hitelminősítők például szinte azonnal elkezdték javítani az adósságbesorolásunkat – számolt be a Világgazdaság 1996 február 2-án. A Standard & Poor’s javított ekkor a hazánk adósságára vonatkozó besorolás kilátásán, amihez a pénzügyminiszter nevével fémjelzett stabilizációs csomag is jelentősen hozzájárult.
A magyar gazdaság ekkor kapcsolt magasabb növekedési fokozatba, amelynek lendülete egészen 2006-ig kitartott. A nemzetközi pénzügyi és gazdasági rendszerbe egyre mélyebben integrálódtunk, ebben akkoriban még messze a régiónk előtt jártunk, és ez alapozta meg kiemelkedő tőkevonzó-képességünket is. Az OECD-csatlakozást egyébként akkoriban az Európai Unió előszobájának is tartották, bár utóbbi szervezet enyhén szólva sem kapkodta el felvételünket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.