A várakozásokkal szemben csak kevés devizahiteles élt a kedvezményes előtörlesztés lehetőségével az elmúlt hetekben-hónapokban – tudta meg lapunk. Mint ismert, a Pénzügyminisztérium és a bankok tavaly őszi – nem kötelező jellegű – megállapodása értelmében a pénzintézetek kedvezményt nyújthatnak a devizaadósoknak, ha hiteltartozásuk egy részét idő előtt ki szeretnék fizetni (ennek elméletileg lenne értelme, hiszen ezáltal csökkenne a havi törlesztőrészlet). Amúgy az előtörlesztés díjai igen magasak, a költség egy tízmillió forintos devizakölcsön esetében akár a 200-250 ezer forintot is elérheti.
Ennek ellenére lanyha érdeklődésről számoltak be a lehetőség iránt lapunknak a pénzintézetek. „Január közepéig bankunk nem tapasztalt kiugró növekedést a kedvezményes lehetőségek iránti igényekben” – közölte lapunkkal az OTP sajtóosztálya. A bank január végéig elengedte az ügyfeleknek az előtörlesztési díjat mind a jelzálog-fedezetű, mind a fedezet nélküli kölcsönök esetében, sőt, még a forintalapú hiteleket is díjmentesen lehetett a hónap végéig visszafizetni. Szórványos érdeklődésről számolt be a december végéig díjmentes előtörlesztést biztosító Erste Bank, K&H Bank és MKB Bank is.
Elemzők szerint a lanyha érdeklődés fő oka, hogy nem feltétlenül éri meg a kölcsönöket éppen olyankor előtörleszteni, amikor a hiteldevizák – vagyis az euró, a svájci frank, a japán jen – árfolyama erős a forinthoz képest. Ezekben az időszakokban ugyanis a devizában nyilvántartott tőketartozás (vagyis a még ki nem fizetett kölcsönrész) forintban számolt értéke is nagyobb, tehát komolyabb összegű kölcsön visszafizetésekor akár több millió forintot is bukhat az ügyfél. Hogy ez a veszteség mekkora tud lenni, mutatja, hogy az a devizaadós például, aki tavaly késő tavasszal-nyáron vett fel kölcsönt, huszonöt százalékot bukott egy eurós, harmincötöt egy frankos, és közel hetvenet egy jenes hitelen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.