Ezt a képet nem lehet rózsaszínűre festeni – adott előrejelzést a nyugdíjpénztárak 2008-as, ma még csak becsülhető eredményeiről Juhász Istvánné, a hazai magán-nyugdíjpénztári megtakarítások több mint 90 százalékát kezelő Stabilitás Pénztárszövetség főtitkára. Az elkeserítő eredményekkel másfél hónap múlva szembesülhet majd a több mint 2 millió pénztártag: akkor, amikor a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) nyilvánosságra hozza a szektor tavalyi teljesítményéről szóló adatokat.
Csodák nincsenek – erre utalt a szövetség főtitkára is –, a pénzügyi válság keményen odavágott a kasszáknak is. Erdős Mihály, a felügyelet elnökhelyettese minapi nyilatkozata szerint a tavalyi hozamok mínusz 10 és mínusz 20 százalék között szóródhatnak, a szakember becslése azonban csak a már most rendelkezésre álló, első háromnegyed éves adatokra épül. Ennek alapján a várható negatív hozam 350–400 milliárd forinttal csapolhatja meg a teljes hazai magán-nyugdíjpénztári szektor vagyonát – írja a Figyelő.
A fiatal pénztártagok esetében bőven van még ideje a portfóliónak tisztes hozamot termelni, az idősebbek azonban nagy bajba kerültek, mert – a nyugdíjba vonuláshoz közeledve – esetleg már nem lesz idejük kivárni, amíg a tőkepiacok ismét magukhoz térnek. „Olyanok is sokan beléptek annak idején a magán-nyugdíjpénztári rendszerbe, akiknek semmi keresnivalójuk ott” – fogalmaz az egyik pénztárvezető.
Véleménye szerint ügyes ügynökök rábeszélő képességén múlt, hogy ki vált pénztártaggá és ki nem, az ügynök ugyanis a beléptetésért járó jutalékot, nem pedig a leendő tag érdekét tartotta szem előtt. „Túlliberalizálták a rendszert, a felügyelet ugyan csak a 47 év alattiaknak javasolta a belépést a magánpénztárakba, a piac azonban mindig jobban kampányol” – hangzik a sommás ítélet. Azok a tagok, akiket ma 5 év, vagy még annál is rövidebb idő választ el a nyugdíjba vonulástól, legfeljebb 35 ezren lehetnek – tájékoztatták a Figyelőt a felügyeletnél.
Ez a szám is csökkenhet, mivel két csoport számára a jogszabály továbbra is lehetővé teszi a visszalépést az állami felosztó-kirovó rendszerbe. Egyrészt azok járhatnak így el, akik 10 évnél rövidebb ideje pénztártagok és akiknek a magánpénztárból származó nyugdíjuk kevesebb lenne a tb-nyugdíjnál. Emellett jövő év végéig nyitva áll a visszalépés lehetősége az összes olyan rendvédelmi szervnél és fegyveres testületnél szolgálatot teljesítő előtt is, akiknek szolgálati ideje eléri a 20 évet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.