Elsősorban a globális hangulat romlásával magyarázza Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője a forint és a régiós devizák gyengülését. Mint azt az elemző elmondta, a piac többet várt volna a hétvégi G7 ülés résztvevőitől, valamint a hétfő hajnalban napvilágot látott japán GDP adat lohasztotta le a kedélyeket. Mindezek az euró dollár árfolyamában csapódtak le leggyorsabban, ahol az 1,28-as pénteki szintről további egy centet erősödött a dollár az euróval szemben az ázsiai kereskedésben.
A hétfői forint mozgásra némi hatást gyakorolhat a miniszterelnök fiskális terveit övező bizonytalanság is, a piacon a konkrét számokat várják a költségvetés kiegyensúlyozásával kapcsolatban. Trippon Mariann szerint a volatilis mozgás ellenére a jegybank folytatja a kamatcsökkentési ciklusát, amelyet decemberben kezdett meg. A jövő hétfői ülésen 25 bázispontos vágásra számít az elemző, míg az év végére 7,5 százalékra süllyedhet a ráta – a CIB bank előrejelzése szerint.
Trippon Mariann szerint a gazdasági fundamentumok (infláció és növekedés) mindenképpen a vágásra sarkallják a döntéshozókat, de a pénzügyi stabilitás miatt most indokolt az óvatosság. A jegybank kamatpolitikáját csak áttételesen érinti a forint gyengülése – mondja az elemző, aki szerint az októberi rendkívüli emelés egy kivételes helyzetre adott válasz volt. Az MNB érdeke, hogy a forinthitelek és a devizahitelek felára „összehasonlítható” szintre kerüljenek, ugyanis ez segíti legjobban a gazdasági növekedés beindítását. Trippon Mariann szerint, ha a globális környezet javul, akkor hónapokon belül a 270-280 forintos sávra erősödhet vissza a forint, majd hosszabb távon további erősödő pályára is állhat. De egy pesszimista forgatókönyv esetén bármi elképzelhető, előre jelezhetetlen hol állna meg a forint zuhanása – véli az elemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.