A Le Monde című napilap hétvégi számának értesülését a pénzügyminisztérium is megerősítette. Az FBF a jövő hét folyamán juttatja el a brókerek jutalmazásának korlátozásáról szóló javaslatait Christine Lagarde gazdasági miniszternek.
Franciaország ezzel az első ország lesz, amely a bankszektornak pénzügyi mankót biztosító kormány nyomására korlátozni fogja a brókerek bónuszrendszerét. Az intézkedés alapvető célja az elmúlt években tapasztalt szélsőséges tőzsdei kockázatvállalások visszaszorítása. A francia felügyeleti szervek jelentésükben azonban európai és világ szinten is hasonló jellegű szabályozást sürgetnek a G20-ak következő londoni csúcstalálkozóján a versenytorzulás elkerülésére, illetve a franciaországi pénzügyi intézmények versenyképességének megtartására. Január végén - szintén a kormány nyomására - az állami pénzügyi támogatásban részesült francia nagybankok vezetői végül lemondtak a tavalyi prémiumukról. A BNP vezetője például több, mint 2 millió, a Crédit Agricole elnöke pedig 607 ezer eurós bónuszt utasított vissza. A múlt csütörtökön a gazdasági és pénzügyi válságról adott tévéinterjújában Nicolas Sarkozy államfő viszont úgy vélte, hogy még tovább kell menni: - Sokkal inkább megbotránkoztat a brókerek jutalmazási rendszere, mint a bankelnököké. Ezt a rendszert akarom megváltoztatni - hangoztatta. Hozzátette: - Ezek a fiatalemberek a spekulációra játszanak a bankok nevében, s a jutalmazási rendszerüket a kockázati prémium határozza meg. Ez vezetett a jelenlegi katasztrófához. Na ezt kell megtiltani. A pénzügypiac valamennyi szereplőjére vonatkozó etikai kódex 2010 elején lép életbe Franciaországban, s a Le Monde szerint négy fő intézkedést tartalmaz. A legfőbb javaslat megtiltja a teljesítménytől független "garantált bónuszt" a pénzügyi piac szereplőinek.
A második a jutalom egy részének fokozatos átutalását írja elő a tőzsdei forgalom tényleges eredményének függvényében, ami annyit jelent, hogy a bróker prémiuma nem kerül kifizetésre, amennyiben a banki intézmény vesztes piaci helyzetbe került. A harmadik javaslat szerint a bónusz egy jelentős részét ezentúl részvényben vagy értékpapírban kell kifizetni azért, hogy a jutalmazás összhangban legyen az intézmény tőzsdei árfolyamához és a részvényesek érdekeihez képest az alkusz tényleges teljesítményével.
A negyedik javaslat szerint pedig az intézményeken belüli jutalmazási rendszerek elveiről az igazgatótanácsokat részletesen informálni kell, hogy elkerülhetőek legyenek a jövőben az olyan esetek, amikor egy bank több milliárd eurós veszteségért egyetlen brókert helyeznek vád alá, mint ahogy az egy évvel ezelőtt a Société Générale esetében történt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.