BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jöhet a 65 dolláros olaj

Fokozatosan a 65 dollár fölé kúszik év végéig a nyersolaj hordónkénti ára – állapítja meg a nemzetközi Erste csoport legújabb elemzése. Az áremelkedéssel párhuzamosan a downstream (finomítás, feldolgozás, értékesítés) üzletágak nyereségessége várhatóan csökken, az upstream (kutatás-kitermelés) szegmensé pedig emelkedik.

Az olajárakban bekövetkezett drasztikus visszaesés 2008 második felében két komoly következménnyel járt a kelet-közép-európai olaj- és gáziparra nézve: egyrészről a kutatás-kitermelés területén visszaesett a nyereségesség és nagyot zuhantak az olajrészvények, másrészről viszont a finomítói árrések magasan maradtak. Az Erste Group elemzői azonban úgy számolnak, hogy 2009-ben előbb stabilizálódik az olajár, majd az év végére hordónként 65 dollár fölé emelkedik.

Ennek következtében a finomítói árrések 40 százalékkal esnek vissza a tavalyi szinthez képest. Jóllehet az újonnan belépő kapacitások és az alacsonyabb költségszint az elkövetkezendő két-három év alatt fejti ki piaci hatását, a várakozások szerint a finomítói és petrokémiai termékek iránti kereslet jelentősen csökken, s ez lesz a legfontosabb tényező, ami az elkövetkezendő időszakban a downstream-üzletág nyereségességére negatívan hat. A nyersolaj ára a 2008 második félévében bekövetkezett erőteljes és hosszantartó zuhanás után 40-47 dolláros hordónkénti szintnél stabilizálódott. Az olajár elsősorban a romló világgazdasági helyzet és az ennek következtében fellépő alacsonyabb kereslet miatt esett vissza ilyen mértékben. A keresletet tekintve 2009-ben a számítások szerint napi 1,6 millió hordóval kevesebb fogy majd 2008-hoz viszonyítva. Az Erste elemzői emiatt arra számítanak, hogy az olajárak további esésének megakadályozása érdekében az OPEC tovább csökkenti a kitermelést, amíg az olajár hordónként 75 dollár alatt marad. A túlkínálat zömét 2009 közepére várhatóan felszívja a világpiac.

„Arra számítunk, hogy idén nyáron az olajár beáll az 55-65 dollár közötti sávra, majd az év végéig 60-75 dollárra emelkedik” – elemez Jakub Zidon, az Erste Group olaj- és gázipari elemzője. Amíg idáig jórészt a keresleti oldalra figyelt a piac, a számítások szerint hosszú távon mindenképpen a kínálati oldal határozza meg az olajár jövőbeli alakulását. A kitermelés költségei egyre emelkednek, az infrastruktúra jó részét le kell cserélni 2020-ig, ráadásul számos olajmező már túljutott a kitermelési csúcson. Ezek a tényezők várhatóan magasabb olajárhoz vezetnek hosszú távon, ezért az Erste Group elemzői fenntartják a hordónkénti 80 dolláros hosszú távú előrejelzésüket. A finomítói árrések várható zsugorodása ellenére az Erste Group elemzői úgy vélik, hogy a helyzet nem alakul drámaian a kelet-közép-európai finomítók számára. A szakértők rámutatnak, hogy a kelet-közép-európai olajtársaságok finomítói vertikuma a világ átlaga fölött alakul, ezért rugalmasabban tudnak reagálni a piac változásaira. Ennek megfelelően a finomítói árrések prognosztizált szűkülése nem jelentkezik olyan élesen Kelet-Közép-Európában, emellett az itteni olajtársaságok jobb kilátásokkal rendelkeznek a negatív körülmények legyőzéséhez.

A piac jelenlegi negatív hangulatát figyelembe véve az Erste Group elemzői szerint a kelet-közép-európai olaj- és gázipari szektor részvényei nem csak hogy az európai szektortársak átlaga alatt forognak a P/E, az EV/EBITDA és az EV/Sales értékek tekintetében, hanem még jóval az átlagosan tízszeres hosszú távú P/E-szint alatt is. A befektetők a kelet-közép-európai részvényeket magas kockázatúnak tekintik, ezért a részvényárfolyamok a pénzügyi piacokon az összes szektoron végigsöprő eladási hullám miatt nyomás alá kerültek. Mivel a kelet-közép-európai olajtársaságok főként finomítók (kivéve a komoly upstream tevékenységgel rendelkező OMV-t és Petromot), a finomítói árréseknek az idén várható csökkenését már beárazta a piac. Azonban az Erste Group elemzői azt állítják, hogy a finomítói árrésben a számítások szerint bekövetkező visszaesés ellenére a kelet-közép-európai olajtársaságok nyereségessége várhatóan nem romlik abszolút számokban kifejezve az elkövetkezendő években, mivel nem valószínűsíthetők olyan nagymértékű egyszeri hatások, mint amelyek 2008 harmadik és negyedik negyedévében történtek.

Ami az egyes részvényeket illeti: az Erste szerint a bejelentett alacsonyabb kitermelési célszámok és a csökkentett árazás (részvényenként 39 euró) ellenére továbbra is az OMV a top pick vétel ajánlással. A társaság erőteljes upstream-tevékenysége előnynek tűnik főként az olajáraknak az elkövetkezendő hónapokra várható emelkedése miatt. A Mol részvényeit viszont vételről felhalmozásra rontják az Erste elemzői, a 12 havi célárat pedig 13 ezer forintra csökkentik. Annak ellenére ugyanis, hogy a részvény még mindig pozitív megítélés alá esik, az Erste elemzői óvatosságra intenek a Mol részvényeinek vásárlásával kapcsolatban, mert ki van téve a magyarországi gazdasági helyzet romlásának. A lengyel finomítók egyrészt komolyan megsínylették a piaci mozgásokat, másrészt a befektetőket meglepte a társaságok növekvő adósságállománya is. A részvényárfolyamok már nem nagyon tudnak a jelenlegi szinteknél lejjebb csúszni. A Lotos ajánlása ismét romlott, ezúttal csökkentésre, a 12 havi célárfolyama pedig részvényenként 15,5 zloty lett, a PKN Orlen pedig szintén visszalépett a tartás kategóriába, részvényenként 27 zloty 12 havi célárfolyam mellett. Az Unipetrolt érzékenyen érintette a petrokémiai szegmens összeomlása. Az iparág számára a gazdasági környezet szinte már nem is lehet rosszabb. A társaság lengyel tulajdonosi köre azonban ki tudná aknázni a társaság erős mérlegfőösszegét, ami viszont komoly bizonytalansági tényezőt jelent a társaság jövőbeli stratégiáját illetően. Ezért az Erste Group elemzői 120 koronára csökkentik a részvény célárát, valamint csökkentés ajánlást fogalmaznak meg. Upstream-szegmensbeli erőteljes jelenléte miatt – és annak ellenére, hogy az átstruktúrálás eredményei egyelőre még nem láthatók –, az elemzők egyik kedvencüknek jelölik meg a Petromot. Mivel az olajárak emelkedése várható, az Erste elemzői felhalmozás ajánlást adnak a Petrom-papírokra vonatkozóan, részvényenként 0,17 lej célár mellett.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.