BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kilőtt a Mol, „jó árat” fizettek az oroszok

Az OMV eladta a Mol-ban lévő teljes, 21,2 százalékos részesedését az orosz Surgutneftegas-nak. Az ügylet értéke az OMV közleménye szerint 1,4 milliárd euró, a tranzakciót követően az osztrák olajtársaságnál nem maradt Mol-részvény.

 Az OMV közleményében azt írja, hogy 2008 augusztusában vonta vissza a Mol megszerzésére irányuló szándékát azután, hogy ez ellen kifogásokat emelt az Európai Unió és a Mol vezetése is. „Logikus lépés volt ezek után a Mol papírok eladása” – olvasható a közleményben. Az eladást a JP Morgan befektetési bank végezte és "jó árat ért el".

Az 1,4 milliárd eurós ár 19 212 forintos részvényenkénti árnak felel meg, szemben a Mol pénteki 9940 forintos záróárfolyamával. A Mol árfolyama délután is plusz 10 százalékban mozgott: 10 930 forintba kerül egy papír. Az árfolyam húzza magával a Bux kosarat, amely 1,32 százalékos emelkedéssel 11 325,40 ponton állt. A vezető papírok közül a többiek viszont nincsenek emelkedésben: az OTP mínusz 5,23 százalékon (1974 forinton), az MTelekom mínusz 0,37 százalékon (526 forinton), míg a Richter árfolyama mínusz 2,32 százalékon (25 590 forinton) mozgott délben.

Kovács Karád, a Cashline szakértője szerint enyhe felhajtó erőt gyakorol az orosz vásárlás, amely a Mol stratégiai elköteleződését erősíti Oroszország iránt. Akár újra felvásárlási harc is kibontakozhat a magyar olajcég iránt – véli az elemző. Hozzáteszi egyelőre átmeneti a drágulás (nem valószínű, hogy az oroszok által kifizetett 19 212 forintos árfolyamszintre kapaszkodna a társaság árfoylama).

Kovács Karád szerint 11-12 ezer forint között állhat meg az emelkedés. A szakértő úgy véli, hogy nem lesz veszélyes az orosz befolyás a Molban, ugyanis a menedzsmenthez közel álló tulajdonosi körök továbbra is 50 százalék körüli részesedéssel rendelkeznek, vagyis nem lehet őket megkerülni a döntéshozatalban. Április 23-án ül össze a Mol közgyűlése, ekkor döntenek az osztalékfizetésről is. Kovács Karád szerint nem azért döntött a Mol korábban az osztalék fizetés megszüntetéséről, hogy így fúrja ki az OMV-t, vagyis most sem kell arra számítani, hogy az új helyzetben kifizetésről döntene a közgyűlés.

A hír meglepetést keltett ipari körökben, az orosz olajipari társaság ugyanis eddig nem aktivizálta magát külföldi cégek felvásárlása terén, szemben más orosz olajipari cégekkel, amelyek világszerte vásárlásokkal használták ki a nyersanyagpiacokon adódó lehetőségeket. A Mol részesedésének megszerzése jelentős lépés a Surgutneftegas stratégiai céljának teljesítése felé - írja az orosz társaság közleményében. Vlagyimir Bogdanov, az orosz cég vezérigazgatója ehhez azt is hozzátette, hogy az üzlet révén erősödni fog Európa energiaellátásának biztonsága.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.