BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Könyvvizsgálók gondban

Kettős nyomás alá kerültek a könyvvizsgálók a válság miatt: egyik oldalról az ügyfelek szeretnék jobb színben feltüntetni a pénzügyi beszámolóikat, másrészről pedig a piac a korábbiaknál is hitelesebb beszámolókat vár a vállalatoktól és ilyen jelentéseket a könyvvizsgálóktól.

A hét elején egyeztető fórumot tartott a Magyar Könyvvizsgálói Kamara a húsz legnagyobb hazai könyvvizsgáló társaság részvételével. Itt több hozzászóló jelezte, a vállalkozások beszámolóinál megnőtt a „kozmetikázás” kockázata, amellyel a hitelképességük látszatát szeretnék fenntartani.

Emiatt gyakoriak a nézeteltérések a beszámolót készítő vállalkozás és az azt véleményező könyvvizsgáló között, főként az olyan szubjektív tényezők megítélésében, mint például a követelések értékvesztése, illetve a folyamatban lévő pereik leendő kimenetele.

Mindeközben egyre erősebb össztűz alá kerülnek a nemzetközi könyvvizsgálók, mind hangosabban kritizálják ugyanis világszerte a „négy nagy” auditort – KPMG, Deloitte, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, – amiért nem voltak képesek a válság kirobbanása előtt a bankok könyveiben rejlő kockázatos eszközökről hiteles képet adni.

Felvizeznék a számviteli szabályokat

Április 2-án szavaz az amerikai pénzügyi számviteli bizottság (Financial Accounting Standards Board, FASB) a bankok számviteli szabályainak enyhítéséről – nyilatkozta a hét elején Robert Herz, a FASB elnöke.

Vezető amerikai hitelintézetek, így a Citigroup és a Bank of America, valamint a Wells Fargo vezetői kérték, hogy lazítsanak a jelenlegi rigorózus szabályozáson, amely véleményük szerint felelős a pénzügyi krízis eszkalálódásáért.

A jelenleg hatályos törvénykezés kötelezővé teszi a bankok számára, hogy az auditálás pillanatában számolt árfolyamon mutassák ki az eszközeik között lévő értékpapírokat.

Vagyis a fundamentális értékük alá zuhant részvények miatt nagyobb veszteség leírására kényszerülnek a szolgáltatók, mintha historikus árfolyammal kalkuláltak volna, vagy a könyvelők szubjektív értékelését vették volna alapul – áll a most kidolgozott javaslat indoklásában.

A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.

Vezető amerikai hitelintézetek, így a Citigroup és a Bank of America, valamint a Wells Fargo vezetői kérték, hogy lazítsanak a jelenlegi rigorózus szabályozáson, amely véleményük szerint felelős a pénzügyi krízis eszkalálódásáért.

A jelenleg hatályos törvénykezés kötelezővé teszi a bankok számára, hogy az auditálás pillanatában számolt árfolyamon mutassák ki az eszközeik között lévő értékpapírokat.

Vagyis a fundamentális értékük alá zuhant részvények miatt nagyobb veszteség leírására kényszerülnek a szolgáltatók, mintha historikus árfolyammal kalkuláltak volna, vagy a könyvelők szubjektív értékelését vették volna alapul – áll a most kidolgozott javaslat indoklásában. Trükközési lehetőségek - Nem számolnak el értékvesztést a kockázatos kinnlevőségeik után

- Nem számolnak el értékvesztést a valószínűleg nem megtérülő befektetéseik után

- Nem képeznek céltartalékot a jövendőbeli költségekre, például leépítés esetén a végkielégítésekre

- Nem számolnak megfelelő nagyságban értékcsökkenést

- Indokolatlanul feloldják meglévő céltartalékaikat

- Ez évi januári bevételeiket 2008 decemberére könyvelik le

- Nem értékelik át devizás tételeiket

- Nem megfelelően értékelik a saját termelésű készleteket

- Nem számolják el a határidős ügyleteiken keletkező veszteséget

- Fedezeti elszámolást alkalmaznak nem fedezeti ügyletekre

- Nem kellően konzervatívak a jogi ügyek megítélésében

- Saját előállítású eszközeiket túlértékelik

- Nem képeznek elegendő garanciális céltartalékot

- Felújításnak számolják el a karbantartást Trükkök százai -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.