Dominique Strauss-Kahn megerősítette, hogy az intézmény rövidesen közzéteszi a globális növekedési előrejelzését, amelyben várhatóan 0,5-1,0 százalék közötti visszaesés fog szerepelni, amire a háború óta nem volt példa.
Az IMF vezetője különösen súlyos problémának tartja, hogy a monetáris politika a meghatározó államokban és térségekben elért a lehetőségei határaihoz, mert a nullához közelítő kamatokat tovább már nem lehet csökkenteni. Emiatt a valutaalap felszólította a kormányokat, hogy – ahol csak lehetséges – hajtsanak végre fiskális élénkítést, amelynek ideális mértékére az intézmény a GDP 2 százalékának megfelelő hányadot ajánlott. Ez sem lehet azonban univerzális gyógyszer – mondta Strauss-Kahn – mert számos országban máris olyan gyenge a pénzügyi egyensúly, hogy ilyen mértékű élénkítés destabilizálná a gazdaságot. Egy széles körű és akár nemzetközi szinten is jól összehangolt fiskális ösztönző program sem érheti el azonban célját, ha a bankrendszert nem sikerül megerősíteni.
Az IMF vezetője emlékeztetett, hogy világszerte mintegy 122 esetben jelentkezett – hol helyi, hol regionális szintű – bankválság. Ha ezeket a zavarokat nem sikerül felszámolni, akkor a fiskális élénkítésre szánt összegek „elolvadnak, mint a hó”. Strauss-Kahn a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet – ILO – ülésén tartott beszédet, ahol rámutatott, hogy terjed a munkanélküliség, és a válság óriási tömegeket taszít ismét szegénységbe. A folyamat – amely most terjed át a fejlődő államokra – a világ számos térségében fenyeget társadalmi nyugtalansággal, sőt fegyveres összecsapásokkal – figyelmeztetett az IMF vezérigazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.