BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb pofon a banktitoknak: Svájc, Ausztria és Luxemburg is enged

Három újabb ország döntött úgy, hogy enged a nemzetközi nyomásnak, és enyhít banktitokgyakorlatán: ezentúl nem csak adócsalás ügyében hajlandóak együttműködni külföldi kormányokkal, hanem kivételes esetekben adóvisszaélések gyanúja esetén is. Svájc, Ausztria és Luxemburg még időben a közelgő G20-csúcs előtt döntött így.

Korábban Liechtenstein és Andorra enyhítettek igen szigorú banktitok-szabályaikon. A három pénteki bejelentés mindenekelőtt Németország és Franciaország közbenjárására történhetett - akik már szankciókkal is fenyegettek.

Svájc ezentúl hajlandó "bizonyos feltételek mellett" hivatalos segítséget nyújtani külföldi hatóságoknak adóvisszaélések esetén is - eddig csupán adócsalás, azaz például irathamisítás esetén működött együtt. Lépésével a kis ország egyben megpróbál eleget tenni az OECD adóeljárási irányelveinek - idézi a svájci pénzügyminisztériumot a Spiegel Online.

Az automatikus adatcserét természetesen a svájci kormány egyértelműen elutasítja; csupán egyes esetekben, megindokolt kérések esetén hajlandó adóinformációkat kiadni. A belső banktitokhoz továbbra is ragaszkodnak.

Ausztria is szigorú feltételeket fogalmazott meg lépéséhez. Egy külföldi hatóság dokumentáltan "megalapozott gyanúja" esetén lesz csupán hajlandó adóvisszaélések esetén bankszámla-adatokat kiadni. Eddig Bécs csupán bírói végzés után volt hajlandó erre.

A luxemburgi pénzügyminiszter is beadta valamelyest a derekát az európai vitában: ezentúl már nem csak az adócsalás, hanem az adóvisszaélés konkrét gyanúja esetén is készen áll adatcserére más országok hatóságaival. Országa eddig csak súlyos adócsalás esetén volt hajlandó együttműködni.

A francia kormány - Németországgal egyeztetve - Európa "adóparadicsomait" már szankciókkal is fenyegette. Jelenleg is készül egy feketelista helyekről és bankrendszerekről, hogy egyértelművé tehessék Párizs szándékait. "Nem fogadhatjuk el, hogy Európa bizonyos részein az adócsalás megengedett, vagy akár legális" - mondta egy államtitkár. Ugyancsak szúrja a szemüket a pénzmosás.

Az áprilisban esedékes G-20 találkozónak egyik fő témái a nemzetközi pénzügyi rendszer, valamint a pénzintézeti szabályozások lesznek.

Liechtenstein tegnap jelezte, hogy hajlandó az OECD átláthatósági- és adatcsere-irányelveit megfontolni, valamint egyes országokkal már kétoldalú tárgyalásokba is kezdett. "Szeretnénk, hogy a banktitkot a jövőben ne lehessen adóbűnözésre kihasználni" - mondta a kisállam kormányfője. Liechtenstein az Egyesült Államokkal már decemberben aláírt egy egyezményt adóügyek esetén történő adatcseréről.

A további érintett országok közül Szingapúr és Hongkong is már jelezte, hogy hajlandó engedni az OECD-elveknek.

A franciák által készülő lista kiemelkedő áldozata Monaco lehet.

A további érintett országok közül Szingapúr és Hongkong is már jelezte, hogy hajlandó engedni az OECD-elveknek.

A franciák által készülő lista kiemelkedő áldozata Monaco lehet. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.