A hazai fizetőeszköz árfolyama 0,7 százalékot erősödött az euróval szemben 283,23 forintig kedd délután. Utoljára január 22-én járt ezen a szinten a kurzus, amely az amerikai dollár és a svájci frank ellenében is három havi erős értékére került. A dollár ára 211,46 forintra süllyedt (utoljára január 16-án került ennyibe a zöldhasú), míg az alpesi ország devizája 187,306 forintra csökkent.
„A globális részvénypiaci rali nyílegyenesen beáramlik a feltörekvő országok részvény és deviza piacaira” – mondja Simon Quijano-Evans, a Credit Agricole Cheuvreux bécsi szakértője. A közgazdász a regionális hírek közül a román IMF csomag megszavazását emelte ki, keleti szomszédunknak 17,1 milliárd dolláros hitel keretet nyújtásáról döntött a Nemzetközi Valutaalap. Emiatt a román lej vezette a térség pénznemeinek raliját: 0,7 százalékot erősödött 4,1588-as szintre az euróval szemben.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint „váratlan” raliba kezdett a térség piaca, és bár még korai lenne a bull market eljövetelét ünnepelni, több tényező is hosszabb távú támaszt adhat még a forintnak. A szakértő szerint a piacon kiárazódtak a válság legpesszimistább forgatókönyvei, és a konjunktúra indexek rendre azt mutatják, hogy a válság nehezén már túlvagyunk (igaz továbbra is a reálvisszaesés jellemzi a gazdaságokat). Suppan szerint a forintot támogatja az EU pénzek átváltása, amelyet az MNB folyamatosan hajt végre, de a szlovákok határ menti bevásárló turizmusa is jól jön a hazai pénznek. Ugyanakkor a lakossági devizahitelezés kiesik, mint forintot erősítő átváltási tényező. Az elemző szerint ma még nehéz prognózist adni az árfolyam középtávú mozgására, azt elsősorban a globális hangulat fogja mozgatni.
Suppan Gergely egy korrekcióra számít a tengerentúli vezető mutatók esetében, és azt nem tudni ”hogy ha a Dow Jones kifullad, arra miként reagál majd a forint.” Ugyanakkor a 300-as régió fölötti landolásra már nem számít a szakértő, legfeljebb a 290-es szint közelébe gyengülhet vissza a jegyzés, majd később, ha tartósabbá válik a jókedv, még tovább is erősödhet. Az elemző szerint a Bajnai program megszavazása is hosszú távon segítheti a forint stabilizálódását.
A térség devizái közül erősödött még a török líra, amely közel négy havi csúcsra kapaszkodott a dollárral szemben: 1,5605-ös szintre. A lengyel zloty 0,2 százalékot erősödött 4,3477-es értékre az euróval szemben, míg a cseh korona alig változott: egy euró 26,533 koronába került kedden.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.