BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyar euró: 2014

A térségbeli EU-államok várhatóan jóval magasabb államháztartási hiányokat halmoznak fel az idén, mint Magyarország, vélik londoni feltörekvő piaci elemzők.

A kelet-európai piacra szakosodott Wood & Co. befektetési társaság az EU-bizottság hétfőn kiadott térségi előrejelzéséhez kapcsolódó prognózisában azt írta: számítása szerint Lengyelország, Csehország és Románia is a hazai össztermék (GDP) 4 százalékát jelentősen meghaladó központi deficitekkel zárja 2009-et.

A ház Lengyelországban és Romániában egyaránt 4,6 százalékos, Csehországban 4,8 százalékos költségvetési hiányt vár az idén, Magyarországra ugyanakkor 3,0 százalékos deficitet jósol, vagyis jobbat a brüsszeli bizottság által valószínűsített 3,4 százaléknál.

A Wood & Co. prognózisa szerint Magyarországon jövőre ismét 3,0 százalékos államháztartási deficit várható, Csehországban 3,2 százalékos, Romániában pedig 4 százalékos lesz a hiány. A cég Lengyelországban szintén 3,0 százalékos költségvetési deficitet vár 2010-ben, megjegyzi azonban: az euróövezeti jegybank (EKB) valószínűleg ragaszkodni fog ahhoz, hogy a lengyel hiány hiteles módon konszolidálódjék a 3 százalékos maastrichti csatlakozási tűréshatár alatt, mielőtt hozzájárulna Lengyelország belépéséhez a valutaunió előtt kötelező ERM-II. árfolyamrendszerbe.

Korábban általános citybeli konszenzus volt az a nézet, hogy Lengyelország - és jó eséllyel Magyarország - már az idén vagy 2010 elején beléphet az ERM-2-be, Lengyelország esetében azonban ezt az előrejelzést londoni elemzők már módosították.

A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport a minap például azt írta, hogy a közép-európai EU-térségen belül Lengyelország szolgált a legnagyobb meglepetéssel az államháztartási hiányadatokat tekintve, miután tavaly a lengyel deficit a hazai össztermék-érték (GDP) 3,9 százaléka volt az előzetes becslésben szereplő 2,7 százalék helyett.

A JP Morgan londoni elemzőinek előrejelzése szerint a lengyel államháztartási deficit az idén eléri az 5 százalékot a kormány jelenleg érvényes, 2,5 százalékos prognózisával szemben.

A ház szerint ezek a költségvetési fejlemények nem kedveznek a lengyel kormány euróövezeti csatlakozási terveinek. A hivatalos lengyel menetrend idei év közepi ERM-2-belépést és 2012-es euróövezeti csatlakozást céloz.

A JP Morgan értékelése szerint azonban mindkét cél teljesítése "erősen valószínűtlen"; a ház londoni elemzői "legalább" egy évi csúszást jósolnak mind az ERM-, mind az euróövezeti belépésben.

A cég közölte: alapeseti forgatókönyvében az eddigi 2013-ról 2014-re módosította a lengyel valutauniós csatlakozás lehetséges időpontjára vonatkozó előrejelzését.

Ez azonos a magyar euróövezeti belépési dátumra érvényes citybeli konszenzussal.

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő a közép-európai EU-tagok euróövezeti kilátásairól nemrég Londonban kiadott elemzésében azt írta: prognózisa szerint Magyarország - Csehországgal és Lettországgal együtt - 2014-ben vezetheti be az eurót.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.