Korábban október volt a lejárat, ám a Fed jelezte, hogy az elmúlt hónapok javulása ellenére sem állt helyre a rend a pénzpiacokon. Az együttműködés az angol, az európai, kanadai, mexikói, brazil, ausztrál és dél-korai jegybankokat érintette, a japán jegybank pedig július közepén esedékes tanácskozása során határoz majd a program esetleges folytatásáról.
Ezek a likviditásfokozó lépések a pénzpiacok befagyásakor jönnek kapóra, összértékük tavaly decemberben 586 milliárd dollárra rúgott, az utóbbi időben azonban mindössze 150 milliárd dollárnak megfelelő segítséget nyújtott a Fed. Korábban már többször láttuk, hogy az ilyen bejelentések nyomán kialakuló eufória könnyen a porba vész, mivel idővel sokkal inkább az a vetülete kerül a fókuszba, hogy valami még sincs rendben a pénzügyi rendszerben.
Beindult a tőkeemelés Európában is. A svájci UBS bejelentette, hogy 3.5 milliárd dollár értékben bocsát ki új részvényeket tőkeemelés céljából (13 frankos részvényenkénti áron, ami közel 7 százalékkal van lejjebb a csütörtöki záróárnál), illetve a második negyedévben is veszteséget fog termelni. A bankóriás az egyike azon pénzintézeteknek, amelyek a legjobban megsínylették az elmúlt másfél év pénzügyi zivatarát, hisz közel 50 milliárd dolláros veszteséget sikerült leírni 2008-ban, és a svájci kormány beavatkozására is szükség volt.
Ami a negyedéves eredményt illeti, az eddigi kis számú előrejelzés enyhe profitot várt az UBS-től, ehhez képest meglepetés a mostani profit-warning, illetve érdemes hozzátenni, hogy csak augusztusban jelennek meg a végleges számok, így "figyelemre méltó" a mostani sietség (persze, most még jó a részvénypiaci hangulat, ilyenkor könnyebben emészthető a rossz hír, na meg szükség van a pótlólagos tőkére). Csak emlékeztetőül, az első negyedévben a bankcsoport 2 milliárd frankos nettó veszteségről adott számot. Számos elemző úgy gondolja, hogy a tőkeemelésekkel az UBS az állam kiszállását akarja elősegíteni, mivel versenyhátrányt jelenthet számára a kormányzat jelenléte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.