A jelzáloghitel-piac tavaly októberben befagyott. A hitelválság begyűrűzése előtt a jobb hónapokban több mint 150 milliárd forint értékű lakáshitelt és szabad felhasználású jelzáloghitelt folyósítottak a bankok - ennek több mint 90 százalékát svájcifrank-alapon. Aztán beütött a válság, három pénzintézet bejelentette, hogy nem hitelez tovább svájcifrank-alapon - a többiek az adatok szerint csendben álltak le - írja a Népszabadság.
Az MNB statisztikáiban szereplő legutolsó - áprilisi - számok szerint a korábbi összeg alig harmadára - havi 40 milliárd forint közelébe - apadt a kihelyezett jelzáloghitelek mennyisége. A svájcifrank-alapú kölcsönök aránya még mindig jelentős (22 százalék), de beszédesebb a viszszaesésük: a tavaly júliusi 144 milliárdról 9 milliárd közelébe csökkent az ebben a devizában folyósított jelzálogalapú kölcsönök havi összege.
Az alpesi ország valutájával szemben az európai közös pénz került előtérbe: euróalapon korábban alig vettek fel jelzáloghitelt a magyarok, most pedig az igényelt összeg felét ebben veszik fel. Nem véletlenül: van olyan bank, amely még ad svájcifrank-alapú hitelt, de annak a költsége - így törlesztőrészlete - nagyobb, mint ha az ügyfél euróalapon veszi fel a pénzt.
Gyors fordulatra senki sem számít a piacon, de sokan reménykednek abban, hogy a második fél évtől már a gödörből kivezető utat tapossuk. A lakáshitelezéssel foglalkozó bankok - különösen a jelzáloghitel-intézetek - számára persze rossz hír, hogy a kormány a kölcsönök támogatásának újabb korlátozásáról, illetve a gyermekszám alapján járó - sokszor az önerő nagy részét jelentő - szocpol támogatás, megszüntetéséről döntött.
Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy vége volna a jelzáloghitelezésnek, vagy ez a tevékenység kizárólag a devizaalapú (pontosabban, a mostani helyzethez igazodva: az euróalapú) kölcsönzésben öltene majd testet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.