A dollár már szerdán esete erősödött az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed gazdasági fellendülésre utaló közleményét követően.
A Fed a várakozásoknak megfelelően nem változtatott alapkamatot, s rámutatott, hogy a normalizálódás jelei észlelhetőek az amerikai gazdaságban, illetve javulnak a pénzügyi szektor működési feltételei. A Fed jelentése egyértelműen pozitív hatást gyakorolt a nemzetközi befektetői hangulatra, a tőzsdei indexek emelkedését és a kockázatvállalási hajlandóság fokozódását váltva ki. A
folyamat árfolyamjavító hatást gyakorolt a feltörekvő piaci devizákra és a forintra is.
A forint és a zloty a következő árfolyamjavító impulzust a német és francia második negyedévi GDP adatok közzétételétől kapta: mindkét esetben már a fellendülés kezdetéről beszélnek az elemzők. A javuló európai gazdasági kilátások hatására a dollár árfolyama fordulatot vett és veszített a főbb devizákkal szemben, így az euróval szemben is. Az euró/dollár árfolyam az euró javára történő módosulása általában kedvez a térségbeli devizák, a zloty és a forint árfolyamának.
A zloty 4,18 alatti euró árfolyamról 4,11 felettire, a cseh korona 25,80 körüliről 25,75 körülire, a forint 273,50 körüliről 268,50 körülire erősödött.
A második negyedévi magyar GDP visszaesés mértéke meghaladta az elemzői várakozások átlagát, a Reuters hírügynökség által megkérdezett szakértők azonban úgy látják, hogy ez már a mélypontot jelenti és - különös tekintettel a német GDP javulására - mérsékelt ütemű normalizálódásra lehet számítani.
Elemzők szerint összességében arra lehet következtetni, hogy a forint visszatérhet a 265-270 forintos sávba. A dollárt 188,43 forinton jegyezték csütörtökön délelőtt 1,4239 dolláros euró árfolyam mellett, szemben a szerda délután négy órai 191,51 forinttal (1,4189). A svájci frank jegyzése 175,14 forint 177,82 forint után, 100 japán jent pedig 196,02 forinton jegyeztek csütörtök délelőtt kilenc órakor a szerda délutáni 199,19 forinttal szemben.
Szerdán az állampapírok másodpiacán a forint gyengülésével párhuzamosan 15-20 bázisponttal emelkedtek a hozamok, a 3 éves lejárat ÁKK referencia hozama 8,63 (+0,21) százalék, az 5 évesé 8,71 (+0,17) százalék, a 10 évesé 8,70 (+0,13) százalék volt. A forint erősödésével csütörtökön a hozamok csökkenésére lehet számítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.