BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kamatvágás tartja nyomás alatt a forintot

Gyengüléssel kezdte hétfőn a kereskedést a forint a vezető devizákkal szemben. Az elemzői konszenzus szerint jelentős kamatvágást hajt végre a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ma délutáni ülésén, egyesek szerint a vártnál is meredekebb eresztés történhet. A forint mellett a régiós pénznemek is veszítettek értékükből, várhatóan a lengyel jegybank tartani fogja az alaprátát szerdáig tartó ülésén.

 A várakozások szerint 50 bázispontos csökkentéssel folytatja a júliusban megkezdett kamatereszkedési ciklusát az MNB – azóta 150 bázispontot eresztett az alaprátából - ezzel 18 hónapos mélybe eshet az irányadó kamatszint – jósolják a Bloomberg hírügynökség által megkérdezett közgazdászok.

Néhány elemző ennél is nagyobb vágásra számít, szerintük a holnaptól hatályos kamatszint 7,25 százalékra kerülhet.

„A jelenlegi piaci helyzet lehetővé teszi a monetáris lazítás folytatását, anélkül, hogy veszélybe kerülne a pénzügyi stabilitás” – nyilatkozta a hírügynökségnek Barta György és Jobbágy Sándor, CIB Bank-elemzők. „Ha a jegybank a vártnál nagyobb lépést hajt ma végre, az komoly nyomás alá helyezheti a forintot a mostani piaci környezetben” – teszi hozzá mindehhez Lutz Karpowitz, a Commerzbank frankfurti szakértője. A forint már a délelőtti órákban, a kamatvágás előtt megkezdte gyengülését: a Bloombergen vezetett 25 feltörekvő deviza közül a második legjelentősebb árfolyam emelkedést élte meg: 0,4 százalékkal 270,50-es szintre került az euróval szemben. A dollár ára 185,3 és 184,7 forintos sávba szorult, míg a svájci frankért 179 forintot kértek a bankközi piacon.

A pénzügyi stabilitást várhatóan nem veszélyezteti a kamatvágás – vélik a közgazdászok, az infláció jövőre eshet a jegybanki cél közelébe. A magyar eszközök kockázati felárának csökkenését jelenti, hogy az elmúlt félévben az öt éves referenciahozamú állampapírok biztosítására kötött CDS felár megfeleződött, ekkor történt a kormányfőcsere Magyarországon. Márciusban 638 bázispontos CDS felárat kértek a piacon a magyar állampapírok után, majd ez áprilisra 408 pontra csökkent, míg mára ez 215,50 bázispontos szintre esett. A kormány reményei szerint Magyarország gyorsabban visszatérhet a piaci finanszírozáshoz, és nem lesz szüksége újabb hitelkeret lehívására a Nemzetközi Valutaalaptól.

 A térség devizái is a forinttal együtt gyengültek hétfőn: a lengyel zloty árfolyama az euróval szemben 4,239 és 4,227-es szinten mozgott, míg a cseh korona 25,3 és 25,1-es sávba szorult a közös pénzzel szemben. Holnap kezdődik a lengyel jegybank kamatdöntő ülése.

A Bloomberg által megkérdezett 17 szakértő mindegyike úgy vélte, hogy a varsói központ rekord mélyben: 3,5 százalékon tartja az irányadó alapkamatot. Maja Goettig, a varsói Bank BPH Sa. elemzője szerint jövőre is elnyúlhat a kamatciklus, majd csak 2010 második felére várhatunk változást a régió legnagyobb gazdaságában, de ennek ütemezése az Európai Központi Bank (EKB) kamatdöntéseitől függ. A lengyel jegybanktól az elemzők a banki hitelezést erősítő lépések bejelentését várja. „A piac negatívan reagálhat, ha a tanács nem tesz javaslatokat” – véli Raffaella Tenconi, a Wood & Co. prágai elemzője. Korábban több javaslatot is tettek jegybanki tagok a kereskedelmi bankok hitelezési aktivitásának erősítésére, így például a kötvény visszavásárlások lejárati idejének 12 hónapra növelését, vagy bankok által kiadott kötvények átvételét, illetve vállalati kötvények fedezetként történő elfogadását. A jegybanki tanács tagjai szerint ezek a lépések eddig nem bizonyultak sikeresnek: Andrezej Wojtyna illetve Andrzej Slawinski tanácstagok a sajtóban korábban azt mondták, hogy a lépésről nem egyeztettek a jegybanki kormányzóval, Slawomir Skrzypekkel, és a könnyítések eddig inkább ellentmondásos eredményeket hoztak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.