Az inkább technikai, mint politikai kérdésekre koncentráló javaslatot szerdán mutatja be az Európai Bizottság. A cél megfogalmazásuk szerint az alapvető szabályok egyeztetése és a pénzpiac biztonságának megteremtése az Európai Unióban. Ehhez – mint fogalmaznak – elengedhetetlen a kockázati tényezők minél gyorsabb felismerése, e célból hozzák létre az Európai Rendszerkockázati Tanácsot (European Systemic Risk Board).
A tervek szerint a banki-, értékpapír- és biztosítási szektort három új központi felügyeleti szerv ellenőrzi majd, amelyeket a szintén most létrehozandó Európai Pénzügyi Felügyeletek Rendszere (European System of Financial Supervisors) fog össze.
Ugyanakkor – az Euractiv megfogalmazása szerint – a tervezet meghátrál a politikailag kényes kérdések megválaszolása elől. Ezek közül a legfontosabb a tehermegosztásra vonatkozik. Jelenleg eldöntetlen hogy határokon átnyúló pénzügyi probléma esetén melyik fél állja a költségeket. Egy a dosszié készítésében közreműködő EU illetékes úgy nyilatkozott a terhek megosztása nem szerepel a most közzétett dokumentumban, mivel az elsősorban technikai és nem politikai ügyek megoldására fókuszál. Az érzékeny téma egy októberben publikálandó újabb jelentésben kerülhet elő, de ez egyelőre bizonytalan.
Jacques de Larosiere, a javaslat kidolgozója a reformmal kapcsolatban júniusban úgy fogalmazott: makroszinten az Európai Rendszerkockázati Tanács felállításával a pénzügyi rendszer egészének kockázatait csökkentik. Mikroszinten pedig az Európai Pénzügyi Felügyeletek Rendszerének létrehozásával megszüntetik az egyes pénzintézetek egyéni felügyeletében eddig meglévő eltéréseket, kiküszöbölik a közösségi jog értelmezésében meglévő különbségeket. A mindennapi felügyeleti tevékenységet továbbra is a tagállami felügyeletek végzik, de jobban kell koordinálnunk a munkájukat.
Mint arról tegnap beszámoltunk, az egységes európai pénzügyi felügyelet létrehozását az OECD is támogatja.
Eközben fogyasztóvédelmi szempontból is vizsgálódik az EU. Meglena Kuneva a ismerteti az Európai Bizottság felmérését és várhatóan erősen kritizálja majd a bankokat, amiért azok átláthatatlan szerződési feltételei megnehezítik a fogyasztók tájékozódását.
Az eredmények szerint nehézséget jelent az árak összevetése és a számlák átvitele más bankokhoz. A Bizottság jelentéséből várhatóan az is kiderül majd, hogy Ausztria, Spanyolország, Franciaország és Olaszország mind gyengén szerepeltek a pénzintézetek átláthatósága tekintetében és valamennyien a legdrágább országok közé tartoznak banki ügyintézés szempontjából.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.