A hazai fizetőeszköz 269 forint fölüli régióból visszaereszkedve kezdett erősödni az euróval szemben délre: a közös pénz ára 268,30 forintra süllyedt. A svájci frankért 177 forintot kérnek a bankközi piacon, ami alig 50 fillérrel alacsonyabb a reggeli nyitóárnál, míg a dollár ára 181 forint közeléből süllyedt 180 és 179,50 forint közötti sávba.
A hazai eszközök jobb megítélésére utal, hogy a Bank of America-Merrill Lynch elemzése szerint: Magyarország jöhet ki a legerősebb fiskális pozícióból a válságot követően, ez felértékeli az országot a befektetők szemében. „Magyarország lehet a világon a legerősebb fiskális helyzetben” – mondja Radoslaw Bodys, a bofA Merrill Lynch elemzője. A szakértő úgy látja, hogy 2011-ben Magyarország lehet azon kivételes országok egyike, amelyik nagyobb fiskális mozgástérben fogja tudni segíteni a gazdaságának erősödését, szemben a többi vezető gazdasággal, ahol mindenhol a stimuláló programokból kell majd visszavenni. Bodys szerint Magyarország lehet a visegrádi csoportból a következő állam, amelyik bevezeti az eurót, „bármikor bevezetheti, akár már jövőre képes lesz belépni az ERM árfolyam-mechanizmusba, valószínűleg Lengyelország előtt.”
Ugyanakkor Bodys a térség devizái esetében az erősödő pályára való tartós berendezkedést jósolja, ahogy a válságot követően ismét beindulhat a térség felzárkózása a fejlett nyugati piacokhoz. Kedd délre erősödött a lengyel és a cseh fizetőeszköz: előbbi 4,2075-ről 4,19-re, utóbbi 26,12 és 26,00 között ingadozott az euróval szemben.
A régiós kilátások javulására utalhat, hogy a lengyel pénzügyminisztérium a GDP 2 százalékos bővülését várja az idei utolsó negyedévre, míg a litván gazdasági visszaesés is elmaradt a korábban prognosztizálttól, igaz így is 14 százalék fölött volt a nemzeti össztermék zsugorodásának mértéke a harmadik negyedévben.
Csehországban viszont tovább eshet az ipar teljesítménye – erre utal a szeptemberi ipari bizalmi mutató. „Az üzleti ciklus azt sugallja, hogy az ipar visszaesett a recesszióba, miután 7 hónapon át javulást mutatott” – mondta Jaromir Sindel, a Citi prágai elemzője, hozzátéve: eddig az autóipar jó teljesítménye húzta a szektort köszönhetően a németországi eladásoknak, viszont ez az export szegmens most szűkül. Várhatóan a cseh visszaesés 4,5 százalék lesz az idén – jósolja a statisztikai hivatal. Elemzők arra számítanak, hogy a prágai jegybank szigorítani lesz kénytelen, év végéig 2 százalékra emelkedhet az irányadó kamatráta Prágában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.