Elemzők most arra számítanak, hogy a hazai gazdaság a térség éllovasává válhat, ha tartja az államháztartási fegyelmet. A magas kamatprémium miatt ragadt a forint az idei árfolyamcsúcs közelében, ugyanis ez vonzza ide a tőkét – vélik elemzők.
Az elmúlt napokban 266 és 267 forintos sávban mozgott az euró kurzusa, amelyet az ázsiai gazdaságokból jövő pozitív hírek és általában a kockázatvállalási hajlandóság növekedése segített – mondta Wike Groenengberg, a Citigroup londoni szakértője. Hozzátéve: a forintot extra hozama miatt kedvelik a befektetők.
A kockázat vállalási kedv növekedésével a dollár 14 havi mélybe zuhant és szinte érintette az 1,50-es árfolyamhatárt az euróval szemben csütörtökön. Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnökének szóbeli beavatkozására kapaszkodott vissza a zöldhasú 1,48-as szintre. Trichet hangsúlyozta, hogy rendkívül fontos lenne, ha az amerikai hatóságok jobban támogatnák a dollár erősödését, mivel az erős euró nehezíti a közös térség kilábalását a gazdasági válságból.
Az euró február közepe óta 19 százalékot kapaszkodott a dollárral szemben, és elemzők szerint megmarad a trend hosszútávon. A Goldman Sachs prognózisa szerint a következő három-hat hónapban az 1,55-ös szintre kerülhet a kurzus és majd csak egy év múlva kezdhet visszakapaszkodni a dollár az 1,35-ös határ irányába.
A pozitív hangulatot igyekezhet kihasználni hétfői kamatdöntő ülésén a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Pasquale Diana, a Morgan Stanley elemzője úgy látja, hogy 50 bázisponttal mérséklődhet az irányadó ráta és már az év végére elérheti a 6 százalékos szintet. A jegybank legutóbbi két ülésén is 50 bázisponttal csökkentett, szakértők ebből azt olvassák ki, hogy a monetáris tanács stratégiájában a kiszámíthatóság felértékelődött.
Jelzésértékű lehet Csáki Csaba tanácstag üzenete, aki tegnap a Reutersnek úgy nyilatkozott: a vártnál kedvezőbb inflációs adat és a forint ereje teret ad az alapkamat további mérsékléséhez. Piaci megfigyelők még arra hívják fel a figyelmet, hogy a jegybank a 270 forintos régió alatt eddig bátrabban nyúlt a kamathoz, tehát a jelenlegi szinten sincs oka „pihenőt” tartani.
Nagy valószínűséggel nem lepi majd meg a piacot az MNB, de teljesen nem zárható ki egy 50 bázispontnál nagyobb kamatcsökkentés sem” – mondja Tardos Gergely, az OTP Elemzési Központ szakértője. Tardos szerint év végéig folytatódik az 50 bázispontos lépéssorozat, vagyis 6 százalékra süllyedhet a ráta. Jövőre viszont lelassul a folyamat, legfeljebb egy-két vágásra lehet számítani.
Inflációs oldalról indokolt a lépés, az elmúlt három inflációs adat mindegyike kellemes meglepetést okozott, egyértelművé téve, hogy nincs az árakon keresletoldali nyomás. A kamatcsökkentést az is támogatja, hogy az eurózónában a közeljövőben nem várható emelés, következésképp a globális kockázatvállalási hajlandóság erősödése miatt a forinteszközöktől elvárt kockázati prémium csökkenése a nominális kamatszintben jelenik meg.
Az elemző úgy véli, ahogy a világgazdaság kilábal a válságból, úgy folytatódhat a reálkonvergencia az eurózóna és a kelet-közép európai államok között. Ezzel 2010-11-től ismét reálfelértékelődő pályára állhatnak a régiós devizák, ami a jelenlegi lebegő árfolyamrendszerben jó eséllyel a forint felértékelődésében és az eurózónáéhoz igazodó inflációban jelentkezik majd.
A magyar reálfelértékelődést egyébként nem csak a válság szakította meg, már azt megelőzően is lassult a felzárkózás a költségvetési fegyelem megbomlása miatt. Most viszont, a javuló magyar államháztartási pozíció miatt, a hazai eszközök kockázati megítélésüket tekintve akár a régió éllovasává is válhatnak. Így amennyiben fennmarad a költségvetési fegyelem, a magyar hozamszint néhány éves időtávon nagyon megközelítheti az euró hozamgörbéjét, a fő kérdés az, hogy a magasabb adósságszint miatt mekkora felárat várnak majd el a befektetők.
Az elemző arra számít, hogy a globális hangulat és makrohelyzet javulásának pozitív hatása rövid távon inkább a kamatokban jelentkezik és nem az árfolyamban. A forint a következő hónapok során várhatóan jelentős volatilitás mellett a 270-275-ös sávban ingadozik majd, a hosszú távú tendenciát illetően azonban a forint fokozatos felértékelődése várható.
A 2005 és 2007 közötti erősödéshez térhet vissza a lengyel zloty is – véli Andrzej Slawinski a varsói jegybank tanács tagja. A közgazdász tegnap úgy nyilatkozott: nincs drámai oka a deviza jelenlegi volatilitásának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.