Az arany a hét szinte minden napján historikus szintre lépett, tegnap az 1060 dolláros lélektani határ közelébe került, míg az idén eddig 20 százalékot drágult, amely 1948 óta a legjelentősebb évközi árfolyam emelkedése.
De szinte az összes előrejelzés ennél magasabb szintet vár az év végére: Jim Rogers, nagybefektető szerint egy évtizeden belül 2000 dollárba kerül majd egy uncia, a Bloomberg elemzői konszenzusa az év végére 1150 dolláros árat vár. A dollár gyengélkedése a legfontosabb árfelhajtó – mondja Francisco Blanch, a Bank of America szakértője, de az év hátralévő részében a fundamentumok is nyomást generálhatnak – teszi hozzá.
Október és december között kezdődik a Diwali, India legnagyobb ünnepe. Ilyenkor mindenki mécsest gyújt, és egész éjszaka várja, hogy Laksmi istennő meglátogassa és megáldja az otthonát valamint ekkor köttetnek a menyegzők is a világ legnagyobb arany felvásárlójánál: Indiában.
Elemzők szerint idén helyre állhat a kereslet, ami előtt mindenki elkezdi vásárolni a nemesfémet. A világ legnagyobb arany-befektetésekkel kereskedő alapja, az SPDR Gold Trust készlete már túl is szárnyalta a svájci aranytartalék állományt. Vannak viszont akik szerint korrekció előzheti meg a ralit. Suki Cooper, a Barclays Capital szakértője úgy véli: korrekció lesz, mielőtt folytatódna az áremelkedés.
Az inflációs veszély ellenére sem mernek a kamathoz nyúlni a jegybankok, bár több tényező is arra utal, hogy felpörögés előtt a pénzromlás üteme. „A mostani negatív infláció a következő hónapokban átfordul a pozitív tartományban” – jósolta az Európai Központi Bank (EKB) kamatdöntő ülését követően Jean-Claude-Trichet, jegybankelnök tegnap Velencében.
Mégis a várakozásokhoz igazodóan hagyta történelmi mélyben a térség irányadó rátáját az EKB, sőt Trichet szavaiból az is kiolvasható volt, hogy egy darabig nem tervezik a jelenleg 1 százalékos szint megemelését. Európát valamelyest védi a közös pénz rendkívüli erősödése, ami miatt még lehetősége van az EKB-nak a térség gazdaságának megsegítésére koncentrálni.
A frankfurti döntéshozók lassú kilábalással számolnak, „amely meglehetősen egyenlőtlenül alakul, és amit rövid távú tényezők támogatnak, viszont középtávon már megakaszthatja a hitelintézetek és a nem pénzügyi szolgáltatók mérleg problémái”- tette hozzá a Velencében tartott ülést követően Trichet. A Bloomberg által megkérdezett elemzők nem is számítanak kamatemelésre legalább 2010 harmadik negyedévéig, amelyet csak erősített, hogy az eurózóna gazdasági teljesítménye elmaradt a várttól a második negyedévben.
A gazdaságba próbál életet lehelni a Bank of England (BoE) is, amely szintén történelmi mélyen, 0,5 százalékon hagyta tegnap a szigetország irányadó kamatszintjét.
A tengerentúlon viszont a gyenge dollár okoz fejfájást, a zöldhasú hetek óta éves mélyponton mozog az euróval szemben: 1,48-as szint közelében, és várhatóan folytatja a lejtmenetet, a Deutsche Bank előrejelzése szerint jövőre 1,60-as szinten állhat a kurzus, vagyis hamarosan kamatot kell emelni.
A vezető gazdaságok közül eddig az ausztrál jegybank mert a rátához nyúlni, elemzők szerint az októberben negyed százalékkal megemelt alaprátát további 25 bázisponttal 3,5 százalékra növelheti Sydney novemberben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.