Hozzátette: a szervezet egyetért azzal, hogy a jelzáloghiteleknél a hitel/hitelbiztosítéki érték maximált legyen. A forinthiteleknél 75-80 százalékos arányt tart elfogadhatónak a bankszövetség, az eurókölcsönöknél pedig 60-65 százalék lenne az ideális, maximált mutatószám. (Az MNB javaslatában ezeknél alacsonyabb értékek szerepelnek.) A szervezet egyetért azzal is, hogy a hitelcélt minden esetben vizsgálni kell, csakúgy, mint az adós jövedelmi helyzetét.
Ez utóbbi kapcsán viszont nem a törlesztés/jövedelem arány felső határának meghúzása lenne az üdvözítő megoldás, hanem a bankok scoring (ügyfélminősítő) rendszereinek a szigorítása. Ami pedig a fogyasztási hitelekről szóló törvényt illeti, a bankszövetség azt szeretné elérni, hogy a majdan hatályba lépő jogszabály a jelzáloghitelekre nem vonatkozna, ezt egyébként a vonatkozó uniós direktíva nem is teszi kötelezővé.
Az elnök tájékoztatása szerint pár napon belül elkészülhet az ügynökök működését szabályozó törvénytervezet is. Erdei szerint ennek célja, hogy a közvetítői tevékenység szigorúan szabályozott, engedélyköteles legyen.
A teljes hiteldíjmutató (THM) maximálása kapcsán Erdei úgy fogalmazott: egy általános THM-plafonnal nem értene egyet, ám a pénzkölcsönök nyújtására szakosodott pénzügyi vállalkozásoknál igenis meg kell húzni az uzsorakamat határát, mint ahogy erre számos külföldi példa akad.
Ami pedig a hazai bankok kilátásait illeti: az elnök értékelése szerint a magyar bankrendszer stabil és egészséges, és bár voltak veszteségei, egyetlen forintot sem kellett rákölteni az adófizetők pénzéből. Az elmúlt években megszokott eredményességet ugyanakkor – tette hozzá Erdei Tamás – az idén nem tudja produkálni a szektor: ennek ellenére az összesített eredmény pozitív lesz 2009-ben, bár az előfordulhat, hogy egy-két bank negatív eredménnyel zárja az évet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.