Christine Lagarde – akit a Financial Times az év legjobb európai pénzügyminiszterének kiáltott ki – arra kérte a jegybanki és felügyeleti vezetőket tömörítő Pénzügyi Stabilitási Testület (FSB) elnökét, Mario Draghit, hogy a márciusi G20-csúcsra készítsen jelentést a problémás területekről.
A francia pénzügyminiszter aggályait mások is osztják. Nagy-Britanniában például a jórészt állami tulajdonba vett Lloyds Banking Group és Royal Bank of Scotland az Európai Bizottság nyomására kénytelen megválni egyes részlegeitől, a teljesen állami kézbe vett Northern Rockot pedig fel kellett darabolnia a brit kormánynak. Brüsszel eddig hetvennél több bankmentő akciót hagyott jóvá a tagállamokban, és tucatnyi ügyben még folyik a vizsgálat.
A közép- és kelet-európai kormányokról általánosságban elmondható, hogy bankmentő akcióik végrehajtása során nem kivételeztek a hazai pénzintézetekkel. Csak a jövő döntheti el, hogy ezzel egyedülálló alkalmat mulasztottak-e el, vagy éppen így védték megfelelően az adófizetők érdekeit – fogalmazott egy októberben kiadott elemzésben a Scale Consulting.
A tanácsadó cég példaként említette, hogy Romániában a kormány félmilliárd euróval megemelte a tisztán állami tulajdonban lévő CEC Bank alaptőkéjét, viszont a román magántulajdonban lévő Banca Transilvania semmilyen támogatást nem kapott, és így hátrányba került a nagy, anyabankjaik révén frissen feltőkésített bankcsoportokkal (Erste, UniCredit, Société Générale) szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.