BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jó adósok a települések

Még váltanak bankot az év végén, de csökken az átigazolók száma

A banki hiteleiket változatlanul fegyelmezetten fizetik a helyi önkormányzatok, annak ellenére, hogy többségük komoly pénzügyi nehézségekkel küzd – tájékoztatták lapunkat az üzletágban érdekelt piaci szereplők. Az OTP Banknál ennek kapcsán felhívták a figyelmet arra: a pénzügyi fegyelem mindig is jellemző volt erre az ügyfélkörre, ráadásul a pénzügyi szolgáltatókkal szembeni törlesztési kötelezettségeiket mindig előre be kell tervezniük az éves költségvetésükbe.

A hiteleik átstrukturálását kérő helyhatóságok száma sem jelentős – árulták el a Takarékbanknál. Náluk eddig jellemzően azon önkormányzatok kértek törlesztésátütemezést, amelyek víziközmű-hitellel rendelkeztek és a lakás-takarékpénztári kiutalást követően (a nem fizető lakosok miatt) hiány marad a hitel visszafizetését követően. Erre az összegre kérnek a teherviselésüknek megfelelően 1–5 éves futamidejű kölcsönt.

Az önkormányzatokat persze nem csak a törlesztési pontosság miatt szeretik a bankok: a Takarékbanknál rámutattak arra is, hogy még a legkisebb önkormányzat is jelentős számlavezetési forgalmat generál a számlavezető hitelintézeténél.

A számlavezetői pályázatok novemberi „szezonjának” eltűnése viszont már érezteti a hatását, hiszen a helyhatóságok részéről most már folyamatosan érkeznek a kiírások. Ettől függetlenül az év végi időszakban még mindig jelentősen megnő az érdeklődés a számlavezetési feltételek iránt, és az év többi időszakához viszonyítva a létrejött átszerződések száma is emelkedik – tájékoztattak a Takarékbanknál.

A mára folyamatossá vált pályáztatások ellenére ugyanakkor nagy mozgások nincsenek a piacon, bár új szereplők mindig tűnnek fel a színen. Az elmúlt évekénél kevesebb átigazolás pedig – mutattak rá az OTP Banknál – talán abból ered, hogy a gazdasági válság közepette az önkormányzatoknál is megnövekedett a biztonság iránti igény. A Raiffeisen Banknál elmondottak szerint – rajtuk kívül – az OTP Bank, a takarékszövetkezeti szektor, a K&H, az Erste, a CIB és az UniCredit pályázik folyamatosan a megjelenő kiírásokra, vagyis az e területen aktív kör öszszetétele nem nagyon módosult.

Az elmúlt években a pozícióiból kissé veszítő OTP Bank továbbra is őrzi domináns szerepét a piacon, hiszen még több mint kétezer településnek vezeti a folyószámláját, ez darabszám alapján bőven 60 százalék feletti piaci részesedést jelent. A hagyományosan a kistelepüléseken erős takarékszövetkezeti integráció is stabilan tartja a második helyét: a harmadik negyedév végén 781 településsel álltak számlavezetői kapcsolatban, amely kereken ötvennel több az év végén regisztrált értéknél. Erősítette üzletágát az idén a Raiffeisen Bank is: október végén 167 önkormányzattal állt számlavezetői kapcsolatban, szemben a tavaly év végi 157-tel. VG

Növekvő hitelállomány

A magyarországi hitelintézetek – banki fióktelepek nélkül – összesített mérlegében 364,5 milliárd forintnyi helyi önkormányzatoknál lévő hitel szerepelt 2009 első fél évének végére vonatkozóan, ez nyolc százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. (A szektornál kinn lévő kölcsönök háromnegyede egyébként hosszú lejáratú.)

A júniusig tartó fél év alatt 50 milliárdos növekményt produkáltak ugyanakkor a helyhatóságok a rövid lejáratú betéteknél is, amelyek mennyisége így megközelítette a 340 milliárdos szintet.




A júniusig tartó fél év alatt 50 milliárdos növekményt produkáltak ugyanakkor a helyhatóságok a rövid lejáratú betéteknél is, amelyek mennyisége így megközelítette a 340 milliárdos szintet. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.