„Nagyon erős volt az overnight kereskedés a forint piacon, ami elbizonytalanította a befektetőket” – mondja Nigel Rendell, az RBC Capital elemzője. A hazai deviza az elmúlt 100 nap legmeredekebb árfolyamesését élte meg a héten: 285 forintig gyengült az árfolyama az euróval szemben.
A közel 1 százalékos veszteség volt a Bloomberg hírügynökségen vezetett 27 feltörekvő piaci pénznem közül a legjelentősebb. A pesszimista hangulatot erősítette a Világbanki jelentés, amely szerint a hitelbőség apadása miatt lassulhat az unióhoz csatlakozott 10 új tagállam kilábalása a válságból.
„Az emberek kiszállnak a forint és a zloty long pozíciókból” – mondja Koon Chow, a Barclays Capital elemzője, aki szerint a gyenge fundamentumok miatt visznek ki pénzt a térségből a befektetők. A lengyel zloty-val 4,32-es szinten, míg a cseh koronával 26, 47-es értéken is kereskedtek a közös pénzzel szemben. A román lej ára – miután lemondott a Boc kormány és kétségek merültek fel az IMF hitel folyósítása körül – zuhanni kezdett a 4,35-ös szintre.
Az új korszaktól félnek az elemzők, az ugyanis régóta sejthető, hogy a mesterségesen életben tartott világgazdaság - nem utolsósorban a likviditás bőségnek köszönhetően – még nem képes saját lábra állni. Viszont a pénzügyi özönvízzel sem lehet már sokáig sáfárkodni, vagyis, a befektetők kénytelen kelletlen eldobhatják év elején vett kedvenceiket, a „kockázatosokat”, hogy ismét kipukkadjon a lufi, és később jobb szinteken újra be lehessen szállni ebbe a piacba.
A forint euróval szembeni ára júliusban állította be azt a szűk sávot, amiben három hónapig nyugodtan, minimális volatilitás mellett mozgott: 265 és 275 forint között. Jellemzően október elején inkább a sáv erős oldalán próbált kikandikálni: akkor a 263-as szintig süllyedt a deviza ára. Elemzők arra számítottak, hogy az év végére ezen a szinten nyugodhat meg a jegyzés, és hamarosan visszatérnek a térség fizetőeszközei a válság kirobbanását megelőző konvergens pályára, vagyis újra erősödhettek volna ezek a pénznemek az euróval szemben.
Most másképp néz ki a piac: újra bankállamosítások zajlanak az Egyesült Királyságban, és lassan, de biztosan megkezdődik a monetáris szigorítás, amelynek zászlóshajója az ausztrál jegybank, amely az elmúlt négy hétben másodszorra hajtott végre kamatemelést tegnap. Mindez megakaszthatja a magas kockázatú eszközök után kért felár csökkenését, így a forint után fizetett kamatprémium is a jelenlegi szinten rekedhet. Tegnap a román jegybank kényszerült 8 százalékon tartani az irányadó kamatot – bár ehhez a nemzetközi eseményeken túl, belpolitikai bizonytalanságok is hozzájárultak. Szakértők most azt hangoztatják: a Magyar Nemzeti Bank nem használta ki kellőképpen az időt, hogy szűkítse a forint és az euró közötti kamat különbséget. Elképzelhető, hogy ez az alkalom most elszállt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.