Vikram Pandit, a Citigroup vezérigazgatója a döntés megszületése után úgy nyilatkozott: „hálával tartozunk az amerikai adófizetőknek, és támogatni fogjuk a gazdaság kilábalását a válságból, azzal, hogy segítjük a hitelezést beindítani, és támogatást nyújtunk a bajba jutott ingatlan tulajdonosoknak.”
Hétfő délután találkozik Pandit, más banki vezetők kíséretében - így a Goldman Sachs és JPMorgan irányítóival közösen - Barack Obama, amerikai elnökkel. Várhatóan Obama arra kéri a bankokat, hogy azok újra indítsák be a hitelezést, és segítsenek helyreállítani az amerikai gazdaságot.
A korábbi hírek arról szóltak, hogy a Citi 20 milliárd dollárnyi friss tőkét vonna be a pénzpiacokról, de segédkezne abban is, hogy az állam piacra dobja a birtokában lévő, 7,7 milliárd dollárt érő Citi részvénypakett egy részét. Szakértők szerint érthető a Citi menedzsment részéről a sietség a segély visszatérítésére, hiszen azzal, hogy a Bank of America az előző héten visszafizette az állami támogatást és ezzel kikerült az állami befolyás alól, a Citi maradt az egyetlen olyan amerikai nagybank, amelynek működésébe (korlátozott mértékben) az államnak még van beleszólása.
Azzal, hogy a Citigroup visszafizeti az állami kölcsönt, egyúttal felszabadul az állami támogatott cégekre vonatkozó bónuszkorlátozások alól is. Mint hogy a legnagyobb bankok többsége már visszafizette tartozását, Washington hamarosan elveszíti a bankok feletti ellenőrzésének egy részét. A Citivel együtt a pénzintézetek eddig 136 milliárd dollárt fizettek vissza az amerikai államnak, jóval gyorsabban, mint várták.
Elsősorban a bónusz kifizetések terén látna szívesen több önállóságot Vikram Pandit, ezért is célja a Citi-nek, hogy minél előbb kilépjen a kormányzat eszközgarancia programból, amelynek keretében a pénzügyminisztérium, a Szövetségi Betétbiztosítási Társaság és a Fed 301 milliárd dollárnyi Citi eszközt garantál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.