BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A bankok túléltek, de nincs kedvük hitelezni

A hazai bankok szektorszinten várhatóan nyereséget tudnak kimutatni 2009-re, ám az előfordulhat, hogy néhány szereplő egyedileg veszteséges lesz – jelentette ki egy tegnapi hátérbeszélgetésen Simonyi Tamás, a KPMG kelet-közép-európai pénzintézeti tranzakciókért felelős vezetője. Hozzátette: a szektor várhatóan az idén is nyereséget termel, ám a profit összetétele jelentősen eltér majd az eddigiektől.

A szakértő szerint ugyanakkor a kelet-közép-európai bankoknak változatlanul nem lesz nagy kedvük hitelezni, hiszen a hitel/betét arány a legtöbb régiós országban nemhogy mérséklődött volna, hanem még növekedett is, és a külső források aránya sem csökkent a szereplőknél. A hitel/betét arány a balti államokban a legmagasabb, néhol 300 százalék feletti, de Magyarországon is 140 százalékos volt a harmadik negyedév végén a mutató.

A szakértő szerint a régiós bankok profitabilitása szempontjából továbbra is meghatározó marad a hitelportfólió minőségének alakulása, és ebből a szempontból nem túl kedvező a helyzet. A nem teljesítő tételek aránya ugyanis 2010-ben is tovább növekszik, és csak a következő évtől várható javulás. (A magyarországi bankoknál a problémás tételek aránya 10-12 százalékon tetőzhet, de például Ukrajnában vagy Oroszországban ennek többszöröse is lehet a nem teljesítő ráta.)

Mindezek tükrében nem csoda – mutatott rá Simonyi –, hogy a magyarországi hitelintézetek többségénél csendben bár, de sorban tőkét emeltek a tulajdonosok az elmúlt időszakban. S jól tükrözi a költséghatékonysági mutatók javítása érdekében tett erőfeszítéseket, hogy a szereplők összességében 7 százalékos költségcsökkentést hajtottak végre, ennek több mint a felét a bérekkel összefüggő kiadások lefaragása adta.

A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.