A világgazdaság magára találhat a tavalyi tetszhalott állapotából, a Nemzetközi Valutaalap előrejelzése szerint 3,1 százalékos lesz a globális kibocsátás növekménye az idén, amit az ázsiai óriásgazdaságok, elsősorban Kína robusztus növekedése húzhat magával.
A nagy infrastrukturális beruházások hatására az árupiaci termékek többsége drágulni fog az idén, míg a dollár némi kilengéssel az év közepén hasonló szinten zárhatja majd 2010-et, mint ahol a tavalyi átlaga mozgott. Az S&P GSCI Enhanced Total Return indexe, amely 24 vezető nyersanyag árfolyamát követi, 17,5 százalékkal fog emelkedni az idén – állítja a Goldman Sachs.
A ralit elsősorban a kőolaj, a kukorica és a palládium húzhatja. Az energiahordozó például egymaga 17 százalékos áremelkedésen eshet még át, és a negyedik negyedévre 92,50 dollárra emelkedhet a jegyzése – jósolja a Societe Generale, amely szerint a kereslet ismét magára talál, viszont a nagy kőolaj exportálókat tömörítő OPEC tartani fogja a kitermelési kvótáját.
A kukorica idei átlagára 4,60 dollár lehet vékánként, ami 11 százalékkal haladná meg a december 31-i záró árat – vélik az SG elemzői.
Az ipari és nemesfémek esetében viszont visszafogottabb lehet a drágulás, köszönhetően annak, hogy 2009-ben remekeltek: a palládium átlagos árfolyama 425 dolláron mozoghat unciánként, ami 4 százalékos drágulást feltételez – véli Robin Bhar, a Calyion szakértője. Míg a platina 6 százalékkal érhet többet az év végére: 1550 dollárba kerülhet a nemesfém unciája.
A réz - amely tavaly 140 százalékot tudott drágulni – átlagos árfolyama viszont a december 31-i záró ára alatt mozoghat 8 százalékkal, míg a grafit, amely 143 százalékos árfolyam emelkedésével a tavalyi rekorder volt, átlagban 6 százalékkal kerülhet az tavaly év végi ára alá: 2285 dollárba kerülhet egy tonna. Igaz ez így is 31 százalékkal meghaladja a tavalyi átlagot.
Az elemzések rendre arra hívják fel a figyelmet, hogy a nyersanyag rali elnyúlása fundamentális okoknak köszönhető, pénzügyi folyamatok idén visszafogottabban hatnak majd ezekre az árfolyamokra. Aligha lesz például az idei év a dolláré, aminek gyengülése hagyományosan támogatja a nyersanyagokat.
„Epizódszerűen egy kicsit erősödhet még a dollár, de hosszabbtávon nem látszik semmilyen gazdasági erő, ami megakadályozhatná a fizetőeszköz értékvesztését” – összegzi a piaci hangulatot Tom Fitzpatrick, a Citigroup elemzője.
A dollár erősödésére az év első felében számítanak a befektetők, az UBS például úgy látja, a zöldhasú árfolyama az 1,40-es szintre süllyedhet az euró ellenében, ahogy az amerikai befektetők tovább csökkentik a tengerentúli kitettségeiket. A svájci bankház szerint a decemberi felütést is elsősorban az idézte elő, hogy az amerikai befektetési alapokon belül 25,8 százalékra esett a külföldi eszközök részaránya november folyamán, és valószínűleg ez a folyamat folytatódhatott decemberben is, sőt az év eleji portfólió újrarendezésben tovább csökkenhet a tengerentúli eszközök aránya.
Az UBS szerint a külföld részesedése az amerikai alapok teljes eszközállományán belüli 23 százalékra eshet az év második felére.
Hasonlóan optimista a Barclays is a dollárral kapcsolatban, a londoni bankház szakértői az 1,45-ös szintre csökkentették a háromhavi dollár-euró előrejelzésüket a korábbi 1,52-ről, míg a hat havi prognózisuk már az 1,40-es váltással számol. Igaz, a legtöbb jóslat hangsúlyozza, időleges átrendezésről van szó az amerikai devizapiacon, a dollár alapjait nem sok minden látszik megtámasztani.
A Bloomberg konszenzusát – amely szerint 1,51-es értékre esik vissza a dollár euró kurzusa márciusra - erősítette egyébként a tegnapi piaci hangulat, amelyben már visszarendeződött némileg az amerikai fizetőeszköz: a decemberi 4,5 százalékos erősödést követően 0,5 százalékkal veszített értékéből. Mint azt az egyik devizastratéga megjegyezte, decemberben zárták short pozícióikat a kereskedők, ami csökkentette a nyomást a dolláron, ennek köszönhette, hogy például a jennel szemben 7,7 százalékot erősödött 93,02 jenig, ami háromhavi csúcs volt. (A jen volt egyébként az egyedüli fizetőeszköz, amellyel szemben tavaly kapaszkodott a dollár, az összes többi vezető devizához képest veszített értékéből 2009-ben).
Leginkább az euróval szemben látványos az értékvesztés, a tavalyi évet 4,2 százalékos mínusszal zárta a dollár, míg az évtized során értékének 24 százalékát veszítette el a közös pénzzel szemben. Az euró erősödésével párhuzamosan veszíti el kulcsvaluta szerepét az amerikai pénz: a világ jegybankjai tartalékaikat már csupán 61,6 százalékban tartották dollárban, szemben az évtized eleji 71 százalékkal, míg az euró részesedése 17,9 százalékról 27,7 százalékra nőtt az évtized alatt.
A nagy kérdés persze mindenki szerint az: mikor kezdi megemelni a kamatot az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed, és fejezi be a dollárt elértéktelenít pénznyomást. A chicagói határidős kötésekből az olvasható ki, hogy a kereskedők 62 százaléka júniusig negyed százalékpontos emelésre számít már, a múlthéten még csak 31 százalékok vélekedett így, igaz azóta a hétvégén Ben Bernanke jegybankelnök is a megszokottnál hangsúlyosabban értekezett a kamatemelés lehetőségéről az American Economic Association év végi találkozóján.
Bernanke szerint a jövőben elsősorban a pénzügyi szabályozással lehetne elejét venni a pénzügyi buborékok felfújódásának, semmint a monetáris ciklusok változtatásával. A Fed elnöke ezért többször hangsúlyozta, hogy a rendszer szabályozásának reformja elengedhetetlen ahhoz, hogy a mostani válság ne ismétlődjön meg. Viszont a Fed nem csupán a gazdasági ösztönzésre és az infláció megfékezésére összpontosít ezután, hanem nagyobb figyelmet kell, hogy szenteljen a pénzügyi egyensúlytalanságok megakadályozására – ismerte el Benanke.
Amerikában egyre többen vélik úgy, hogy a Fed legkésőbb az idén megkezdi a kamatemelést, nehogy újabb pénzügyi buborékok keletkezzenek a piacokon az alacsonyan tartott kamatszintnek köszönhetően. Elemzők szerint a kamatláb emelkedését Bernanke a mostani beszédében erőteljesebben hangsúlyozta, mint korábban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.