Tegnap mindenhol estek a kelet-közép európai devizák árfolyamai, amelyek közül is a forint értékvesztése volt a legszámottevőbb.
Piaci kommentek szerint meglepő, hogy a fizetőeszközök miért reagáltak ilyen érzékenyen a nemzetközi hangulat változására. Az egyik legfontosabb tegnapi hír a kínai jegybank hitelezést lassító bejelentésére emelkedő hozamszintek voltak a szerdai kötvény aukción. A forint közel egy százalékot gyengült az euróval szemben 270,70-es szintig, de jelentős volt a lengyel zloty értékvesztése is, amely 0,7 százalékot gyengült 4,1259-ig, míg a cseh korona árfolyama 0,4 százalékot emelkedett 26,367-es értékre a közös pénz ellenében.
„A hirtelen jött kínai monetáris szigorítás, és a várttól elmaradó német novemberi kiskereskedelmi adat miatt a kockázatos befektetések defenzívába kerültek” – állapított meg Jan Cermak, a prágai CSOB AS szakértője.
A Goldman bankház egy hét eleji elemzésben arra hívja fel a befektetők figyelmét, hogy a cseh jegybank későn fog reagálni a világszerte az év közepétől várt kamatemelésekre, és ha hozzányúl a jelenlegi alacsony szintre vágott kamatlábhoz, akkor is csak az év végén. Mindennek hatására a korona jelentősen gyengülhet.
Miroslav Singer, a prágai jegybank helyettes kormányzója, viszont úgy nyilatkozott a sajtónak, hogy Prága inkább előbb kezdheti meg a kamatemelést, mint a világ vezető jegybankjai, de erre az év második felében nagyobb lesz az esély, mint az első hat hónapban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.