Trendek 2009-ben
A tavalyi évet látványos árfolyam-növekedéssel zárták a nemesfémek: az arany árfolyama 51 százalékkal, az ezüsté 89 százalékkal, a platináé 77 százalékkal, a palládiumé pedig 104 száalékkal emelkedett. A technikai indikátorokat nézve változatlanul jó állapotban van az arany és az ezüst piaca. Az aranynál 1.075 dolláros unciánkénti árfolyamnál található alátámasztás, míg a következő ennél még fontosabb alátámasztás az 1.000 dolláros szint lehet, amelyet mind lélektani okok, mind pedig a 200 napos mozgó átlag indokol technikailag. A 2009 decemberi csúcsról nagyon egészségesen 12 százalékot korrigáltunk vissza egy első körben, és most az 1.100 dollár/uncia tartományt erősíti az árfolyam. A korrektúra párhuzamosan történt a dollár erősödésével.
Amennyiben a dollár tovább erősödik a vezető valutákkal szemben, úgy 2010 első és második negyedévében igazán jelentős árfolyam-növekedésre nem lehet számítani - állapítja meg a Magyar aranypiac Kt. elemzése. A sárga fém 28 százalékos hirtelen drágulása a tavalyi év utolsó negyedében túlnyomórészt a spekulációnak volt köszönhető. A határidős tőzsdéken közel egy millió (!) unciával nőtt a kontraktusok száma.
A spekulációs roham lecsengésével pillanatnyilag egy 900 és 1.170 dollár/uncia közötti sávban mozog az árfolyam, de idén a továbbiakban unciánkénti 1.000 és 1.375 dollár közötti tartomány is várható, amely 1.180 dolláros átlagárnak felelne meg. Az arany piacán a hosszútávú emelkedő trend továbbra is töretlennek tűnik. Ez jellemzően a befektetői keresletnek köszönhető, amely alkalom adtán (pld. gyengülő dollár, alacsony kamatok, likviditásözön) viszont túlzásokba is esik. Egy uncia arany előállítási költsége jelenleg 650 dollár körül alakul, ami szintén indokolja a mostani magas árfolyamot.
Itthon is népszerű volt
Magyarországon egyébként 2009-ben robbanásszerűen terjedt az aranybefektetés népszerűsége. Idehaza még soha nem vásároltak az emberek annyi arany érmét és rudat befektetési célzattal, mint tavaly. Ez a trend a jövőben is folytatódni fog, és valószínű, hogy egyre szélesebb tömegek számára válik ismertté az aranyba való befektetés lehetősége.
Ezek a „széles tömegek” azok, akiknek köszönhetően tulajdonképpen már majdhogynem garantálható is a nemesfémek jövőbeni további drágulása. Két milliárd kínai és indiai fogyasztó olyan mérvű nyersanyagéhséget gerjeszt – többek között a nemesfémek piacán is –, amely az elkövetkezendő 10 évben egy határozott árfolyam-csökkenést aligha tesz lehetővé.
A XXI. században az élelmiszermennyiség biztosítása, a víz tisztasága és a klímaváltozás megakadályozása központi kihívásai az emberiségnek, ugyanakkor ezek a kihívások a nemesfémek felhasználása nélkül nem kezelhetőek. Nem elhanyagolható tény az is, hogy Ázsiában a jólét alapvető szimbóluma az arany, márpedig a véges nyersanyagforrások csak egyre nehezebben és egyre drágábban kitermelhetőek. Néhány év múlva kétségkívül Kína lesz a legnagyobb nyersanyag-birtokos és kereskedő a világon.
Az ezüst szintén stabilan fogja tartani magát a jövőben, emelkedő árfolyamok várhatóak magas volatilitás mellett. Ennek megfelelően 2010-ben széles sávban, 12 és 25 dollár/uncia között, fogjuk ingadozni látni az árjegyzéseket. Az átlagár tehát 17 dollár/uncia környékén alakulhat. A nemesfémként és ipari fémként kettős szerepet betöltő ezüst izgalmas befektetés, amely az elmúlt években több mint betartotta, amit ígért. Az elektronikai ipar marad az ezüst árfelhajtója a következő 10 évben, és fog még 50 dollár feletti unciánkénti árakat is eredményezni.
Jó befektetés idén is
Mindezek tükrében a nemesfémpiaci befektetések változatlanul ésszerűnek tűnnek a viharos időkben, de egy befektetési portfólió diverzifikálása céljából is, és nem utolsó sorban izgalmas profit is elérhető velük. Az elemzők a nemesfémdepót aktuálisan 50% arany, 40% ezüst, 5% platina és 5% palládium szerint ajánlják felosztani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.