BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bankbetétek: ha nem akciós, nem is hoz sokat

Érezhető mértékben csökkentette a lakossági lekötött betétek kamatait a legtöbb hitelintézet – derül ki a friss, többnyire március elsejétől hatályos kondíciós listákból.

A helyzetet jól jellemzi, hogy már lehet találni egyessel kezdődő (természetesen egy számjegyű) éves kamatot is a kínálatban, és néhány százezer forinttal, nem akciós betéteknél ritkán mehetnek az ügyfelek ötszázalékos ráta fölé. Ez pedig azt jelenti, hogy a legtöbb lekötéssel – tekintetbe véve a 20 százalékos kamatadót – már bőven negatív a reálhozam, vagyis a rövid futamidejű lekötésekkel már a pénz értékének a megőrzése sem elérhető cél.

A Magyar Nemzeti Bank statisztikái is jól tükrözik az eddigi kamatvágások hatásait: a háztartások lekötött betétei után fizetett átlagos kamat januárban újabb 36 bázisponttal, 6,06 százalékra mérséklődött, az egy évvel korábbi szintnél pedig közel négy százalékponttal alacsonyabb.
Persze a jegybanki alapkamat alakulásának tükrében nem meglepő, hogy veszítettek vonzerejükből az ajánlatok. Az irányadó ráta a múlt hét eleje óta 5,75 százalékon áll, ilyen alacsony értékre pedig a rendszerváltás óta eltelt két évtizedben nem volt példa.

Ezzel együtt a jelek szerint még mindig nem sajnálnak komoly árat fizetni a forrásokért a bankok. A mérlegfőösszege szerint tíz legnagyobb piaci szereplő egy éven belüli futamidejű ajánlatai között ugyanis még mindig bő egy tucat olyan akad, amely eléri vagy meghaladja a jelenlegi jegybanki irányadó rátát.

A klasszikus, két hónapos futamidejű lekötött betéteknél jelenleg az UniCredit tartja a legvonzóbb ajánlatot a tarsolyban: a hitelintézet évi 6,50 százalékot fizet a betéteseinek, ám csak az újonnan elhelyezett megtakarításaikra vonatkozik. A betét egyébként az UniCredittől már jól ismert, rugalmas szisztéma alapján működik: eszerint a pénzének egy részéhez a bennmaradó hányad kamatvesztesége nélkül hozzáférhet az ügyfél, úgy, hogy a feltört összeg után is jár kamat.

A negyedéves futamidőnél a CIB Bank ajánlata számít a legjobbnak jelenleg: a hitelintézet évi 6,25 százalékot fizet a feltételeket teljesítő ügyfeleknek. Az MKB alig kevesebbet, évi 6,16 százalékot kínál, ráadásul ezen az időtávon létezik a banknál Prémium és Hűség névre keresztelt változat is, ezeknél többletkamatot is kaphatnak a feltételeket teljesítő ügyfelek.
A premizálást mint eszközt persze több bank is beveti az ügyfelek megnyerése érdekében. Az FHB Jelzálogbank a Kamat Plusz névre keresztelt konstrukciónál három és hat hónapra 75, 12 hónapra pedig 50 bázispontos felárat fizet, amenynyiben az ügyfél kellő aktivitással használja a bankszámláját, a Lojalitás nevű, a hűséges ügyfeleket díjazó terméknél pedig – három és hat hónapos futamidőnél – 0,25 százalék a prémium.
A Raiffeisen Bank pedig új, Jutalom nevű betéttel állt elő, amely féléves futamidejű, és évi 7 százalék az elérhető kamat. Ennek viszont az a feltétele, hogy a lekötést követő négy hónapban az ügyfél legalább 30 ezer forintot költsön a bank által kibocsátott kártyájával.

Kis tételben is

Míg a befektetési jegyeket jellemzően több százezer forint befizetésével lehet megvásárolni, a Citibank Jövő Befektetési Tervével havi rendszeres kis összegű megtakarítással is elérhetővé válnak.

„Folyamatosan bővítjük a különböző befektetési eszközosztályokhoz tartozó termékkínálatunkat” – mondta Batara Sianturi, a Citibank Magyarország vezérigazgatója.

„Folyamatosan bővítjük a különböző befektetési eszközosztályokhoz tartozó termékkínálatunkat” – mondta Batara Sianturi, a Citibank Magyarország vezérigazgatója. Zsugorodó kamatok -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.