A január végi brüsszeli BRAFA után (VG, február 8., 15. oldal) tehát a március 21-ig látogatható TEFAF is a nemzetközi műkincspiac élénküléséről tanúskodik. A szakértők is derűlátók, azonban óvakodnak attól, hogy számszerű előrejelzéseket adjanak az idei kilátásokra vonatkozóan. A TEFAF-fal egy időben közzétett globális műkincspiaci jelentés részletesen elemzi az elmúlt évek történéseit, különösen a gazdasági válság miatti visszaesést, de 2010-es jóslatokat nem tartalmaz.
Az elemzést készítő közgazdász, Clare McAndrew számítása szerint a válság kirobbanása miatt 2008-ban az előző évinél 12 százalékkal alacsonyabb volt a világon a műkincspiaci forgalom, tavaly pedig további 26 százalékos mínuszt volt kénytelen elkönyvelni a szakma. A két év alatt összesen majdnem 17 milliárd eurós zuhanás a legnagyobb visszaesés volt azóta, hogy az 1990-es évek elején a japán ingatlanpiaci buborék kidurranása a nemzetközi műkereskedelmet is a padlóra küldte. Abszolút értékét tekintve azonban továbbra is nagyon erősnek nevezhető a piac: a tavalyi 31,3 milliárd eurós árverési forgalom nagyobb, mint amit 2006 előtt bármikor feljegyeztek.
Az aukciósházak és a galériák közötti erőviszonyok világszinten egészen mások, mint amit Magyarországon tapasztalunk. Clare McAndrew szerint a forgalom nagyjából 55 százaléka (ez 2008-ban 23,2 milliárd eurót jelentett) a kereskedőknél csapódik le, az aukciósházaknak 45 százalékkal kell megelégedniük. Az utóbbi három évben ráadásul három százalékponttal emelkedett a galériák részesedése, mivel azokat valamivel kevésbé érintette a visszaesés. A szakértő körülbelül 400 ezerre teszi a világon működő műkereskedelmi cégek számát, ám a forgalom oroszlánrészét az aukciósházak mellett mindössze tízezer kereskedő bonyolítja le.
A két vezető műkereskedelmi központ továbbra is az Egyesült Államok és Nagy-Britannia, de együttes részesedésük a 2008-ban mért 35, illetve 34 százalékról tavaly 30, illetve 29 százalékra mérséklődött. Az EU-tagországok összességében a világpiac nem egészen felét adják. A harmadik helyet 2007 óta Kína mondhatja magáénak, és a gazdasági válság nyomán az ázsiai ország relatív súlya tovább nőtt: tavaly a globális trendre rácáfolva 12 százalékkal bővült a kínai galériák és aukciósházak forgalma, amely immár a világpiac 14 százalékára, 4,2 milliárd euróra rúg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.