A görög helyzet konszolidációjára utaló fejlemények miatt erőre kapott a közös európai fizetőeszköz a dollárral szemben, ami a hét elején már érezhető áremelkedést hozott az árupiacokon is. Ezzel együtt a szakértők ellentmondó előrejelzéseket publikálnak a közeljövő történéseit illetően, amiből arra lehet következtetni, hogy a közeljövőben nem következik be nagy áttörés.
Az aranypiac.hu most megjelent elemzése szerint, amíg az arany árfolyamának nem sikerül határozottan kitörnie az 1070 és 1150 dollár közötti kereskedési sávból az egyik vagy másik irányba, addig nem is lehet számítani világos iránymutatásra az aranypiacon. Az aranyárfolyam sokak által figyelemmel követett 200 napos mozgóátlaga jelenleg 1045 dollárnál húzódik, ami technikailag az utolsó védvonal a lélektani 1000 dollár előtt.
Az a nagyon egyszerű képlet – mutatnak rá az aranypiac.hu szakértői –, miszerint „pénzügyi világválság”+”felsejlő államcsődök”+”fekete lyuk a vezető világvalutában” egyenlő „exponenciális aranyárfolyam-növekedés” szemlátomást nem teljesül, hiszen e szerint már 2-3 ezer dolláron kéne állnia az árfolyamnak. Könnyen elképzelhető, hogy 2008-hoz hasonlóan idén inkább visszaeső és oldalazó nyersanyagpiacokat fogunk látni, mielőtt a hosszútávon megalapozottan emelkedő trend újfent érvényesül, és az árfolyam dinamikusan jut el, majd lépi át a dollárban számított 1200, 1500 és még magasabb árszinteket.
Hasonló következtetésre jut a Saxo Bank szakértői által összeállított elemzés is: eszerint a dollár árfolyamának folyamatos emelkedése mindeddig csak korlátozott hatást váltott ki, ám az egyre csökkenő árfolyamcsúcsok arra utalnak, hogy pozitív irányú kitörési kísérletre csak piaci korrekció után van esély. Ezt a negatív hangulatot rövid távon legalábbis részben kompenzálni fogja, ha az árfolyam visszakúszik 1110 dollár fölé. Pozitív jelként fogható fel a fizikai kereslet közelmúltban tapasztalható, javarészt ezúttal is Kínából származó emelkedése.
Ez utóbbi kapcsán pedig érdekes lehet az az állásfoglalás, amelyet az Arany Világtanács jelentetett meg hétfőn: eszerint a kínai aranykereslet a következő évtizedben a jelenlegi duplájára nőhet, amely kedvezően befolyásolhatja az árak alakulását.
Az arany, mint stabil, krízis idején is jó befektetés pedig ismét képbe kerülhet, hiszen a tegnapi moszkvai merényletek miatt ismét növekszik a geopolitikai bizonytalanság.
Az olaj árán szintén tükröződnek a kedvező görögországi fejlemények: a fekete arany kurzusa tegnap délelőtt nagyjából 2,5 dollárral, 82,5-re kúszott feljebb a New York-i Árutőzsdén.
Ezzel együtt a Saxo Bank elemzői emlékeztetnek arra, hogy a piac a 83,50 dolláros kísérleteket március során háromszor is visszautasította. Továbbra is emelkedőben van a spekulatív long pozíciók állománya, amelyet az Árutőzsdei Bizottság (CFTC) péntekenként állapít meg. Bár a kilátások továbbra is pozitívak, a közeljövőben a tényleges irányt a dollár mozgása fogja meghatározni. Az euró gyengülésének folyamatából, majd az olaj árfolyamának feltornászására irányuló kísérletből jól látszik, hogy a piaci tendenciákon ma szinte kizárólag dollár uralkodik. A 83,50-es szint felett a piac a 85,90 dolláros ellenállás felé, 78,80 alatt pedig a 76,30 dolláros támasz irányába tör, és ez utóbbi esetben a spekulatív pozíciók nagy állománya folytán akár mélyebb korrekcióra is sor kerülhet.
A fellendülést továbbra is az Ázsiából érkező kereslet vezérli, és az OPEC erre reagálva a következő hónapban főként Kína és a feltörekvő országok részére várhatóan több nyersolajat szállít.
A spekulánsok visszatérését ugyanakkor a jelek szerint a termelői oldal is igyekszik megakadályozni. A Nemzetközi Energia Fórum tegnap megjelent állásfoglalásában jóval átláthatóbb piac szükségességére hívja fel a figyelmet, mondván, a túlzott volatilitás rossz a kitermelőknek, a fogyasztóknak és a befektetőknek egyaránt. A spekulatív befektetők – főként hedge alapok – elleni hatékonyabb fellépést sürgette múlt heti ülésén a legnagyobb olajexportőröket tömörítő OPEC is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.