A 10 éves görög államkötvény hozamszintje 7,161 százalékon tetőzött, ez több mint fél százalékpontos napon belüli elmozdulást jelentett kedden, de még élesebb volt a hozamszint felpattanása a kétéves államkötvény esetében, ahol 1,2 százalékkal emelkedett a hozamszint, ehhez hasonló napon belüli hozamelmozdulásra igen ritkán lehet példát találni – tette hozzá a szakember. Ma még nem látszik, hogy ez a reáldivergencia trendfordulóba csap át, vagy a görög válság megoldódását követően ismét eredeti pályára állhatnak vissza a hozamok – mondta Suppan Gergely, a Takarékbank szakértője. Annyi bizonyos, hogy erőteljes a széthúzás a tagállamok között: északon megtakarító országok vannak, míg a délieknek jelentős a külső finanszírozási igénye. Jelenleg inkább az a trend, hogy a görög kötvényekből éppen a német papírokba ülnek át a befektetők.
Az elemző szerint mára inkább az látszik valószínűnek, hogy a kelet-közép-európai országok, benne Magyarországgal, az eurózóna magállamaihoz konvergálnak, ha ismét beindul a reálgazdasági növekedés. Mint Suppan kiemelte, sokkal versenyképesebbek ezek az országok, és ezer szállal kötődnek a német piachoz.
Bár korábban fennállt a veszélye, hogy Magyarország is jelentősen leválik az eurótérség kamatpályájáról, ma már inkább a hozamfelár szűkülésében lehet bízni. Igaz, a visegrádi országok között is erős a széthúzás, ráadásul az utóbbi folyamat kezdete jóval a pénzügyi krízis kitörése elé datálódik. Magyarország számára viszont még annyi hozadékkal járhat az eurózóna szétválása, hogy ez tartósan a mélyben tarthatja a közös térség kamatrátáját, amit az MNB is kihasználhat, hogy folytassa a kamatvágásokat. GT
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.