A Visa Europe javaslatában azt vállalta, hogy az intraregionális tranzakciókra alkalmazott MIF súlyozott átlagát négy évig 20 bázispontra (0,2 százalékra) korlátozza. (Ez nagyjából 30 százalékkal alacsonyabb a jelenleg hatályos mértéknél.) Ugyanez a plafon vonatkozik majd az országon belüli kártyatranzakciók után felszámolt díjra is. A javasolt vállalások ugyanakkor kizárólag a közvetlen terhelést tartalmazó tranzakciókra vonatkoznak.
Peter Ayliffe, a Visa Europe elnök-vezérigazgatója kijelentette: „A közvetlen terhelésű bankközi jutalékra vonatkozó vállalások fontos lépést jelentenek az Egységes Euró Fizetési Övezet (SEPA) megvalósulása felé, és hozzájárulnak ahhoz is, hogy Európában csökkenjen a készpénzes tranzakciók száma. A vállalások megteremtik az ágazatban régóta várt jogbiztonságot, és meghatározzák az átlagosan 0,2 százalékos díj módosításának mechanizmusát is, amelynek alkalmazására akkor kerülhet sor, ha a különféle fizetési módokról, például a készpénz használatának költségeiről további adatok állnak majd rendelkezésre.” „Meg vagyok győződve arról – szögezte le emellett Ayliffe –, hogy a vállalások révén megfelelő módszertan áll majd rendelkezésre a készpénzhasználat költségeinek megállapításához. (Erről a pontos kalkulációt lehetővé tévő módszertanról ugyanakkor még várhatóan hónapokig egyeztetnek a felek.)
Az Európai Bizottság 2008 márciusában indított trösztellenes vizsgálatot annak gyanújával, hogy a Visa és a vele partnerségben álló bankok túl magas szinten tartják a kártyás tranzakciók után járó jutalékokat. A múlt év áprilisában megszületett előzetes határozat megállapítása szerint a díjak korlátozzák a versenyt, anélkül, hogy ebből az ügyfeleknek előnyük származna. A tranzakciókból összességében befolyó összeg mindenesetre egyre magasabb: hozzávetőlegesen évi 45 milliárd dollárt tesz ki világszerte, amely többszöröse a néhány évvel korábbinak.
A jegybank adatai szerint jelenleg hozzávetőlegesen 2,8 millió Visa kártya van forgalomban Magyarországon, ez az összmenynyiség egyharmadát jelenti. Visa-kártyákkal pedig 509,2 milliárd forint értékben vásároltak tavaly a hazai üzletekben, ez 5 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi értéket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.