Az amerikai piac továbbra is az európai eseményeket követi. Európa vezetői múlt héten felfedték a hatalmas mentőcsomagról szóló terveiket, ami szándékuk szerint megelőzi a meggyengült euró zóna további esését, és a görög helyzet más országokra való terjedését. A segélycsomagról a múlt hétvégén éjszakába nyúló egyeztetés után állapodtak meg az európai pénzügyminiszterek, a jegybankok elnökei és a Nemzetközi Valutaalap (IMF). Ez lesz a Lehman Brothers két évvel ezelőtti összeomlása óta a legnagyobb pénzügyi mentőcsomag.
Az örömmámor csak a hét utolsó napjára halványult, az amerikai jó makro adatokat háttérbe szorította az aggodalom, mely szerint az európai helyzet mégsem olyan csodálatos, mint elsőre látszott. A segélycsomag csak egy újabb hatalmas hitelkeret, amiből Görögország máris 20 milliárd eurót kért le, azonban egyre több szakember nyilatkozik úgy, hogy kétséges a hitelt hitelre halmozó Görögország állítása, mely szerint vissza fognak fizetni az utolsó euróig mindent.
A megállapodásban részt vevő vezetők a mentőcsomagról így nyilatkoztak. „Hatalmas probléma van, ha az óriási segélykeret híre csak egy napra tartja pluszban az eurót.” A VIX index 20 százalékot emelkedett, így áprilisban több mint duplájára nőtt a félelem-indikátor értéke.
Múlt héten a Reuters hírügynökség olyan dokumentumok birtokába jutott a Chicago-i tőzsde által, melyek szerint a Waddell & Reed portfoliókezelő cég volt a múlt heti tőzsdei összeomlás fő felelőse. Két hete csütörtökön a kereskedés vége felé hirtelen éles zuhanás vette kezdetét, melynek során az indexek 20 perc alatt közel 10 százalékot estek. A zuhanást egy agresszív index-eladás váltotta ki, mely az egyébként is feszült piacon láncreakciót okozott. A Reuters szerint a Waddell 75 ezer e-mini kontraktust adott el. A következő 20 perc során 840 ezer ilyen kontraktus cserélt gazdát.
A Morgan Stanley befektetési bank szerint a szokatlanul magas forgalom a Waddellnél nem okozhat ekkora pánikot, hiszen az ilyen cégek általában ezeket a kontraktus fajtákat használják a kockázat kezelésére, melyet az ügyfelek hosszú távú érdekei kívánnak meg.
A Tőzsdefelügyelet (SEC) vizsgálata fogja kideríteni, hogy ez az eladás a cég mindennapi védekező stratégiájának része volt, vagy egy rendhagyó spekulációs ügylet, mely a piacot a saját javukra befolyásolja.
A SPY napi chartra pillantva rögtön látszik, hogy a 200 napos mozgóátlag 119.97-es értékénél a vevők mintha falba ütköztek volna. Az utóbbi hónapokban a vásárlókat szinte semmi nem akadályozta, ezért mostanra már sok elemző gondolja úgy, hogy korrekcióra lenne szükség a túlhevülés elkerüléséhez. Múlt héten az index korrekcióba kezdett, de az sokkal erősebb és durvább volt, mint azt vártuk. Múlt héten a heti chart szolgáltatott támaszt az EMA50 108.99-es értékén. A következő támasz az éves mélypont környékén lesz 104.58 pontnál.
Ezekben az időkben látszik, ki a kezdő és ki a profi kereskedő. Múlt héten a részvények 93 százalék-a volt az EMA50 fölött, a pénteki zárás után csupán 28 százalék. A 2009 nyári korrekció során ez a mutató 25 százalékon érte el mélypontját, és ez a vételi pont már közeledik.
Mi várható a héten a Wall Street-en?
Hétfő: A magas volatilitás folytatódása várható az európai hírek miatt.
Kedd: A gyártói árindex jelenik meg tőzsdenyitás előtt, és ingatlanpiaci hírek is fűszerezik az érdekesnek ígérkező napot.
Szerda: A nyitás előtt megjelenő fogyasztói árindex adatai felfelé gap-es nyitást okozhatnak, azonban a pénteki opció-lejárati dátum miatt éles mozgások várhatók.
Csütörtök: Nyitáskor a heti munkaerő-piaci jelentés határozza meg a kereskedés irányát. Ha szerdán nem lett volna éles mozgás, úgy csütörtökön számíthatunk rá.
Péntek: A májusi opciók lejáratának napja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.